Biblioteka Archidiecezjalna udostępniła postęp prac związanych z przeprowadzką do nowo wybudowanego gmachu znajdującego się na Ostrowie Tumskim. Obecnie przetransportowano 7700 woluminów starych druków, co stanowi tylko 5 % od całego księgozbioru.

 Pierwsze prace budowlane nowej Biblioteki Archidiecezjalnej zaczęły się w 2014 roku. Gmach stoi w miejscu Collegium Clericum – XVIII-wiecznego alumnatu, czyli akademika dla studentów seminarium duchownego, który w czasie wojny został doszczętnie zniszczony.

1/3

Nowy 4-kondygnacyjny budynek Biblioteki Archidiecezjalnej pomieści około 400 tysięcy woluminów, z czego na obecną chwilę udało się przeprowadzić tylko 5 %, czyli ok. 7700 starych woluminów. Po ukończeniu przetransportowania całego księgozbioru, biblioteka zostanie oddana do użytku. Wraz z gmachem, otwarty zostanie sąsiadujący z nią bulwar, który również został wyremontowany w ramach inwestycji archidiecezjalnej.

Koszt powstania nowej biblioteki wraz z remontem bulwaru wynosi około 20 mln zł. Za projekt architektoniczny gmachu odpowiedzialna jest pracownia AQ7.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto główne: Zbiory Fotopolska
Foto: Biblioteka Papieska