Ubraniomat to urządzenie, które wspiera gospodarkę cyrkularną w branży odzieżowej. Automat pojawił się na wrocławskim osiedlu dzięki współpracy marek 4F oraz Ubrania Do Oddania, a także firmy Archicom. Głównym celem projektu jest ograniczenie ilości wyrzucanej odzieży, przy jednoczesnym wsparciu dla organizacji charytatywnych.

Z informacji opublikowanych przez Archicom wynika, że blisko 49% osób chętnie skorzystałoby na własnym osiedlu z miejsca odzysku lub wymiany przedmiotów pomiędzy mieszkańcami, gdyby tylko mieli taką możliwość. Dane potwierdzają, że Polacy coraz częściej chcą dawać swoim rzeczom drugie życie, co dotyczy przede wszystkim ubrań i innych elementów garderoby. Ma w tym pomóc Ubraniomat, który pod koniec grudnia 2022 roku zadebiutował na osiedlu mieszkaniowym Olimpia Port.

Ubraniomat stanął we Wrocławiu! Od dziś możesz oddawać nam swoje ubrania na osiedlu Olimpia Port, korzystając z maszyny, która jest fantastyczną alternatywą dla kontenerów miejskich, bowiem dzięki wysokiej jakości obudowie chroni rzeczy w każdych warunkach atmosferycznych, co ważne jest szczególnie teraz, zimą. Oprócz tego, maszyna sama waży odzież i dzięki dedykowanej aplikacji 4F identyfikuje darczyńcę, łącząc zbiórki online ze sprawdzonymi w Polsce zbiórkami osiedlowymi! – informowała po udostępnieniu mieszkańcom Ubraniomatu marka Ubrania Do Oddania.

Ubraniomat waży odzież i identyfikuje osobę ją przekazującą, przeliczając każdy 1 kg rzeczy na 1 zł pomocy fundacji Rewir Twórczy, działającej w pobliżu osiedla Olimpia Port. Korzystanie z urządzenia jest niezwykle intuicyjne i bezproblemowe. Za jego pośrednictwem można przekazać zarówno ubrania męskie, damskie i dziecięce, bieliznę, buty, galanterię, dodatki, jak i domowe tekstylia czy zabawki. Ważne jest jednak, aby ich stan umożliwiał wprowadzenie do drugiego obiegu. Wystarczy wyłącznie uruchomić aplikację mobilną 4F, zalogować się na swoje konto i wygenerować specjalny kod QR.

 

Foto: mat. prasowe Archicom