Na Nadodrzu powstała pierwsza „społeczna lodówka”.

Inicjatorkami powołania lodówki są aktywnie działające na Nadodrzu Panie: Izabela Duchnowska (szefowa HARTu), Anastazja Jarodzka (HART), Agnieszka Kalinowska (szefowa Bistro Powoli) i Karolina Nowakowska (dziennikarka i przedstawicielka grupy Foodsharing Wrocław), w działaniach bardzo intensywnie pomaga również Wioletta Bodnar, przedstawicielka tutejszego MOPSu.
Warto podkreślić, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Terenowej Pracy Społecznej nr 7 wystąpi tu w roli nietypowej. Członkowie prowadzonej tam Akademii Liderów upieką na otwarcie lodówki ciasta – szarlotki, serniki, keks, rogaliki drożdżowe i marchewkowca.

Czym jest wspólna lodówka?

Jest to wolnostojąca i dostępna publicznie lodówka, do której KAŻDY może włożyć jedzenie przeznaczone dla potrzebujących.

Co można wkładać do wspólnej lodówki?

Podstawowa zasada: przynieś to, co sam mógłbyś zjeść. Mogą być to produkty trwale pakowane, z ważną datą przydatności do spożycia. Produkty domowe takie jak ciasto czy zupa muszą być zapakowane w jednorazowe, szczelne pojemniki z dokładną datą przygotowania i opisem. Można przynosić produkty suche, będzie na to przeznaczona specjalna półka. Zasady dotyczące produktów, które MOŻNA pozostawiać będą dokładnie opisane na lodówce.

Czego nie można przynosić?

Nie będą przyjmowane produkty: zawierające surowe mięso, surowe jajka, produkty z niepoasteryzowanego mleka (chyba, że będą zapakowane próżniowo i będą miały ważny termin przydatności do spożycia); otwarte konserwy czy słoiki z przetworami; produkty, które przekroczyły termin przydatności do spożycia; produkty z oznakami popsucia. Zasady dotyczące produktów, których NIE MOŻNA pozostawiać będą dokładnie opisane na lodówce.

Czym jest foodsharing?

Foodsharing, czyli dzielenie się jedzieniem za pomocą lodówek ustawionych w ogólnodostępnych miejscach miasta narodził się w Niemczech w 2012 roku. Co ważne, to to że dzielenie się jedzeniem nie dotyczy tylko biednych ludzi. Twórcy zachęcają, by zanim skierujesz swoje kroki do marketu, w którym misisz kupić duże opakowanie śmietany, choć potrzebujesz zaledwie dwóch łyżek do zupy, skierować swoje kroki najpierw do społecznej lodówki, w której ktoś być może zostawił część opakowania. W Polsce pierwsza społeczna lodówka stanęła w maju 2016 roku. Obecnie Foodsharing Polska to 25 jadłodzielni w 14 miastach, we Wrocławiu pierwsza lodówka stanęła w 2016 roku akademiku, teraz przenosimy się na Nadodrze i planujemy postawić tu kilka jadłodzielni. W oficjalnej grupie Foodsharing Wrocław działają obecnie 3 osoby.
Lodówka stanęła na podwórku przed HARTem, przy ul. Rydygiera 25a.

Foto: MiejscaWeWroclawiu.pl