W 5 ulach na dachu galerii Wroclavia zamieszkało blisko 300 tys pszczół. Każda z nich liczy między 50 a 60 tys. pszczół. Wkrótce ze zbiorów pasieki zostanie wyprodukowany pierwszy miód, a korzyści z kolejnych uli postawionych we Wrocławiu ma być znacznie więcej. To trzecia tego typu pasieka w stolicy Dolnego Śląska.

Pasieka znajduje się na dachu nad wjazdem na parking, w pobliżu skrzyżowania ul. Dyrekcyjnej i Joannitów. To miejsce na co dzień niedostępne dla gości centrum i odległe od bloków oraz biur. Jednak korzyści z działalności pszczół mają być dostrzegalne w całej okolicy, a odwiedzający Wroclavię wkrótce będą mieli okazję spróbować pochodzącego z pasieki miodu oraz wziąć udział w specjalnych warsztatach poświęconych tematyce miodu.

Szacuje się, że pszczoły z Wroclavii będą wytwarzać min. 100 kg miodu rocznie. Jednak, jak podkreślają opiekunowie to nie produkcja miodu jest największą korzyścią z tego typu pasiek, ulokowanych w centrum miasta.

Pszczoły to owady, które łatwo przystosowują się do swojego otoczenia. Ważne, żeby w okolicy było odpowiednio dużo terenów z roślinami, z których zbierają nektar i pyłki. W naszym klimacie występuje około 3 tysięcy roślin, które są dobrym źródłem pożytków dla pszczół, w tym drzewa i krzewy, jakie rosną w tej części Wrocławia, np. lipy, akacje, klony, żarnowce i śnieguliczki.

Dobre efekty obecności tych pracowitych owadów po pewnym czasie powinny być dostrzegalne w całej okolicy. W innych miastach, w których postawiono ule, zauważalnie poprawiła się jakość miejskiej zieleni. Obserwowano to m.in. w Kopenhadze, gdzie w ciągu trzech lat miejskie skwery, parki, rośliny wzdłuż ulic wypiękniały, dzięki zapylającym je pszczołom.

 

Jeśli chcecie wesprzeć naszych skrzydlatych przyjaciół, którzy wspomagają powstawanie dorodnych owoców, posadźcie w swoich ogródkach i na balkonach rośliny miododajne, jak aksamitki, lawenda, nasturcje, wrzosy czy wrzośce.

Foto: Mat. Wroclavii