W sobotę (22 czerwca) MPK rozpoczęło remont torowiska na ul. Szczytnickiej. Ulica jest aktualnie zamknięta, a kierowców i komunikację miejską obowiązują objazdy. Utrudnienia potrwają do września, jednak to nie koniec prac zaplanowanych na tej wrocławskiej ulicy.
Remont torowiska – objazdy
Ze względu na prace prowadzone przez torowców, Szczytnicka jest obecnie niemal w całości wyłączona z ruchu (od skweru Bocheńskiego na wysokości ul. Piwnej). Możliwy jest jedynie dojazd do posesji.
Dla jadących od strony Wyszyńskiego wytyczono objazd ul. Sępa-Szarzyńskiego, Piwną (jednokierunkowa do Miłej), Miłą (jednokierunkowa) i Ładną (jednokierunkowa).
W przeciwnym kierunku należy jechać Reja (jednokierunkowa), Benedyktyńską (dwukierunkowa) i Sępa Szarzyńskiego wrócić do otwartego fragmentu Szczytnickiej.
Prace potrwają około 12 tygodni.
Rewitalizacja ulicy Szczytnickiej
W planach jest już kolejna inwestycja, która rozpocznie się od opracowania koncepcji programowo-przestrzennej dla przebudowy ul. Szczytnickiej, na odcinku od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej-Curie. Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła właśnie przetarg dotyczący tego zadania.
Wybrana w postępowaniu firma przeprowadzi konsultacje społeczne z mieszkańcami, a także przygotuje dwa projekty przebudowy:
- wariant 1 – pozostawienie ruchu ogólnego samochodowego na ulicy,
- wariant 2 – ograniczenia ruchu samochodowego do niezbędnego dojazdu do posesji, dostaw i obsługi bytowej i obsługi przeciwpożarowej.
Jak można przeczytać w dokumentacji przetargowej: „Biorąc pod uwagę położenie ulicy Szczytnickiej w historycznym centrum Wrocławia i potrzebę osiągnięcia spójności estetycznej oraz uwypuklenia wartości historycznych miejsca, zamawiający wymaga, aby w zespole projektowym uczestniczyły osoby z udokumentowaną znajomością zagadnień konserwatorskich, to jest: architekt, urbanista, architekt krajobrazu, których rolą będzie zaprojektowanie stosownych nawierzchni, elementów wyposażenia pasa drogowego takich jak np. stylistycznie dopasowane do otoczenia słupy i oprawy oświetleniowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, ozdobne pokrywy studzienek, ozdobne ruszty wpustów.”
Oferty w ramach postępowania będą przyjmowane do 3 lipca. Przygotowanie koncepcji ma zająć projektantowi 12 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje