Prace remontowo-konserwatorskie na moście Zwierzynieckim cały czas trwają. W ramach remontu wykonano badania stratygraficzne stalowych balustrad i części stalowej konstrukcji przeprawy, na podstawie których ustalono jej historyczne barwy. Dzięki analizie wyników wiadomo, że żółty kolor mostu odejdzie w zapomnienie.
– W trakcie prac przeprowadziliśmy badania stratygraficzne stalowych balustrad i części stalowej konstrukcji w celu uzgodnienia oryginalnej kolorystki obiektu – wyjaśnia Piotr Bujnowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. – Dzięki badaniom mogliśmy określić, jaka była historia zabezpieczeń antykorozyjnych pierwotnych i renowacyjnych, jakie podstawowe cechy posiadają powłoki antykorozyjne – jaki był ich skład i grubość, oraz jakie barwy posiadały – dodaje.
Badania stratygraficzne zostały zakończone w styczniu, natomiast uzyskane wyniki trafiły do oceny Miejskiego Konserwatora Zabytków, w celu rozstrzygnięcia kolorystyki obiektu po zakończonej renowacji.
– Ostatecznie główna konstrukcja mostu otrzyma kolor odcienia zielonego, natomiast balustrady będą pomalowane w kolorze czerwono ceglanym, zbliżonym do barwy elementów z czerwonego piaskowca – zapowiada Magdalena Wankowska, Miejski Konserwator Zabytków.
Jak informuje ZDiUM, most Zwierzyniecki wielokrotnie przemalowywano, a analiza próbek z balustrad wykazała, że naniesiono na nie aż 13 powłok malarskich.
– Wiemy więc, że wybudowany w 1897 r. most był pomalowany na kolor ciemnej, oliwkowej zieleni. Już w 2. dekadzie XX w. wzmocniono konstrukcję. Po zmianach konstrukcyjnych cały most przemalowano na kolor szarobłękitny. Znany dziś kolor żółty został naniesiony dopiero w 1988 r. Zyskał sympatię wielu wrocławian, lecz właśnie przechodzi do historii przeprawy – wyjaśnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
W ramach remontu wykonana zostanie również replika tablicy pamiątkowej, zdobiącej przed wojną południowo-zachodni pylon mostu. Pod widniejącą na bramie mostowej kamienną inskrypcją, upamiętniającą lata jego budowy, do 1945 roku widniała brązowa tablica. Teraz powróci na most, a dodatkowo uzupełniona zostanie o nową tablicę z tłumaczeniem w języku polskim: „Ponad leniwym nurtem rzeki drewniany trwałem przez stulecia, teraz ze stali i kamienia zdobię żeglowny szlak”.
Foto/Grafiki: ZDiUM Wrocław