Podczas czwartkowej konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek ochronnych, które wejdzie w życie w poniedziałek (28 marca). Zniesiona zostanie również izolacja i kwarantanna.

– Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich – powiedział podczas konferencji Adam Niedzielski.

Zniesiona zostanie również izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna graniczna.

– Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny. Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować – wyjaśniał Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

– Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – dodał minister zdrowia.

 

Foto: Facebook/Ministerstwo Zdrowia