Remont ulicy Pomorskiej stoi pod dużym znakiem zapytania, ze względu na znajdującą się na jezdni kostkę brukową. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyli petycję, w której domagają się przeprowadzenia planowanego remontu.

Remont ul. Pomorskiej miałby przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo kierowców oraz zgodnie z decyzją środowiskową wyciszyć ulicę, o czym informowała spółka Wrocławskie Inwestycje. Jednak na przebudowę jezdni nie zgadza się Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego zdaniem zabytkowa kostka brukowa znajdująca się na ulicy, powinna zostać zachowana na kilku fragmentach.

Z decyzją Konserwatora Zabytków nie zgadzają się mieszkańcy Nadodrza, którzy stworzyli petycję o zmianę decyzji dotyczącej pozostawienia kostki brukowej na ulicy Pomorskiej. W dokumencie zostało zawarte ich stanowisko w sprawie:

„Przez wiele lat jako mieszkańcy i użytkownicy tej ulicy zabiegaliśmy o jej remont. W 2017 roku złożyliśmy do miasta petycję podpisaną przez ponad 3000 osób w sprawie remontu – zaangażowane były ruchy miejskie – Akcja Miasto, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Nowe Nadodrze. Zależało nam wtedy na tak podstawowych elementach jak nowe, ciche torowisko i jezdnia, równe chodniki i drogi dla rowerów oraz nasadzenia drzew i zieleni, dodatkowo bezpieczne przejścia dla pieszych. Aleja Pomorska, bo tak nazwany został wtedy projekt, miała być nowym standardem tworzenia ulic we Wrocławiu.

Obecnie ulica jest ruchliwa, a stan nawierzchni, zarówno torowiska jak i jezdni, pozostawiają bardzo dużo do życzenia. Niektóre fragmenty są asfaltowe, inne wybrukowane (widoczne na fotografiach), niestety ma tu reguły, bruk raz znajduje się na torowisku, a kilka metrów dalej na jezdni. Nie wygląda to ani estetycznie, ani nie jest wygodne w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo jazda samochodem po kostce brukowej generuje uciążliwy hałas i wywołuje mikrowstrząsy w okolicznych kamienicach – standardem są tu pękające sufity i ściany. Część kamienic niestety do dziś nie została wyremontowana, ale nawet w tych odnowionych drgania są odczuwalne i dokuczliwe.

Pozostawienie kostki będzie dla nas, zwykłych użytkowników, po tylu latach starań o remont Pomorskiej, ogromnym rozczarowaniem. To my korzystamy z tej ulicy codziennie, a jej stan wpływa na nasze codzienne, zwykłe życie.

Walczyliśmy o ten remont przez całe lata i tym razem będzie on przeprowadzony kompleksowo, na kolejne wiele lat. Nie chcemy mieć wrażenia, że nasza walka o remont była zakończona porażką. 

Dlatego apelujemy o wyrównaną, asfaltową nawierzchnię na ulicy Pomorskiej.

Aktualnie pod petycją online podpisało się ponad 400 osób, a ich liczba cały czas rośnie. Dokument dostępny jest na stronie internetowej: LINK

Tekst: CWC
Foto: Google

Negatywna decyzja Konserwatora Zabytków ws. remontu ul. Pomorskiej.