Obywatele Ukrainy przybywający na Dolny Śląsk będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu kolejowego do Drezna i Berlina. Przejazdy będą organizowane w ramach porozumienia marszałka Dolnego Śląska z władzami niemieckich landów oraz przy współpracy Kolei Dolnośląskich z Deutsche Bahn.

– Nasza pomoc dla obywateli Ukrainy trwa od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Staramy się dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb tak aby działać systemowo. Dlatego poza przejazdami pociągami humanitarnymi Kolei Dolnośląskich z Przemyśla na Dolny Śląsk – a trzeci taki pociąg specjalny jest właśnie w drodze do Wrocławia – chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy bezpieczne i szybkie przemieszczanie się na zachód do Niemiec – mówił marszałek Cezary Przybylski.

W ciągu ostatnich 14 dni do Polski przyjechało z ogarniętej wojną Ukrainy blisko 1,5 miliona obywateli tego kraju. Każdego dnia samorządy, organizacje pozarządowe, a także setki tysięcy wolontariuszy pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, zorganizowaniu czasowego miejsca pobytu, ale także w umożliwieniu dalszej podróży w kierunku zachodniej Europy.

Organizowanie Międzynarodowych Transportów Humanitarnych to kolejna z inicjatyw podejmowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego, która ma za zadanie pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Od początku trwania konfliktu zorganizowano już 3 transporty humanitarne Kolei Dolnośląskich z Przemyśla, w którym gromadzi się największa ilość Ukraińców przekraczających granicę z Polską. W sumie przetransportowano już w ten sposób około 1700 osób, głównie matek z dziećmi oraz osób starszych.

Dzięki decyzji Kolei Dolnośląskich obywatele Ukrainy mogą korzystać z przejazdów kolejowych za darmo. Do dziś z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich po całym regionie skorzystało już około 20 tysięcy obywateli Ukrainy.

 

Foto: Biuro Prasowe UMDW