9 porzuconych i nieodebranych przez właścicieli samochodów zostanie wystawione na sprzedaż. To auta, które jako wraki zostały odholowane na miejski parking. Chętni na ich kupno mogą wziąć udział w pisemnym przetargu. Ceny wywoławcze wynoszą od 1 tys. do 25,5 tys. złotych.

Audi, Volkswagen, Mazda, Opel, Citroen, Mitsubishi oraz Peugeoty – w sumie można kupić dziewięć używanych samochodów, uczestnicząc w przetargu pisemnym zorganizowanym przez miasto. Samochody te, uznane za porzucone, zostały odholowane jako wraki. Przez ponad 6 miesięcy nikt się po nie nie zgłosił, dlatego zgodnie z prawem automatycznie przeszły na własność gminy. Teraz miasto chce je sprzedać.

Cena wywoławcza najdroższych aut to 25,5 tys. złotych brutto (Volkswagen CC, rocznik 2014) i 19,9 tys. złotych brutto (Peugeot 508, rocznik 2014). Najtańszych: 1 tys. złotych brutto (Mazda 3, rocznik 2005) i 1,4 tys. złotych brutto (Peugeot 206, rocznik 2004).

Auta zostały wycenione przez rzeczoznawcę na podstawie oględzin zewnętrznych. Mają m.in.: urwane lusterka, widoczne wgniecenia, ślady korozji, uszkodzone szyby i reflektory oraz zderzaki. Samochody nie posiadają jednak kluczyków ani dowodu rejestracyjnego. Dlatego całkowity stan techniczny aut nie jest dokładnie znany – przyznaje Bartłomiej Bajak, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, które organizuje przetarg.

Pojazdy przeznaczone do sprzedaży można oglądać 20 i 27 czerwca 2024 r. w godz. 10.00-13.00, na terenie parkingu strzeżonego przy ul. Nowodworskiej 19, po wcześniejszym umówieniu się pod telefonem 71/777 95 51 i 71/777 95 57.

Oferty w formie pisemnej należy składać w sekretariacie Centrum Zarządzania Kryzysowego UMW przy ul. Strzegomskiej 148 lub pocztą na wyżej wymieniony adres – nie później niż do 2 lipca do godz. 10.00. Komisja przetargowa wybierze ofertę z najwyższą ceną zaoferowaną za pojazd lub pojazdy. Pieniądze ze sprzedaży porzuconych wraków zasilą miejski budżet.

Szczegóły przetargu: https://bip.um.wroc.pl/przetarg/73842/nr-1-i-wbz-2024

Kiedy auta stają się wrakami?

Na parking wywozimy samochody tzw. wraki, których stan wskazuje, że są nieużywane, i które np. nie mają tablic rejestracyjnych lub kół, mają powybijane szyby czy uszkodzone lusterka. Usuwamy je z dróg publicznych, strefy zamieszkania oraz strefy ruchu. Rocznie wywozimy ponad 400 wraków – mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej.

Auta wywożone są lawetą na miejski parking, gdzie przez sześć miesięcy można je odebrać. Aby to zrobić, trzeba zapłacić 400 złotych. Jeżeli właściciel nie zgłosi się po takie auto w wyznaczonym terminie, to samochód automatycznie staje się własnością gminy.

Z kolei te, które przedstawiają znaczną wartość rynkową, kwalifikowane są przez Gminę Wrocław do sprzedaży, w trybie pisemnego przetargu ofertowego. Dotychczas sprzedane zostały samochody marek: Audi, BMW, Mercedes czy Jaguar – dodaje Bartłomiej Bajak.

Pojazdy, które nie nadają się do użytku – po przejęciu ich na własność przez miasto przekazywane są do stacji demontażu pojazdów. Obecnie na parkingu miejskim jest ok. 350 aut/wraków.  

Gdzie zgłaszać wraki?

Informacje o miejscach, gdzie stoją wraki, można zgłaszać do Straży Miejskiej Wrocławia, pisząc na adres: interwencje@smwroclaw.pl lub dzwoniąc na numer 986.

 

Foto: mat. prasowe UMW