W połowie stycznia prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił, że magistrat ma już przygotowany projekt rewitalizacji Wzgórza Partyzantów. Jednak problem tkwi w finansowaniu realizacji miejscowego przedsięwzięcia. Miasto ma zamiar sięgnąć po środki do “Funduszu Norweskiego”.

Wzgórze Partyzantów jest szczególnym miejscem na mapie Wrocławia ze względów historycznych, architektonicznych i urbanistycznych. Aczkolwiek, pomimo wszelkich obietnic wrocławskich urzędników, jest ono bardzo zaniedbane.

Wzgórze jest miejscem, o które toczył się spór prywatnych właścicieli z władzami Wrocławia oraz miejską społecznością. Związany był z obowiązkiem ochrony lokalnego dziedzictwa oraz krajobrazu oraz potrzebą dbania o jakość zagospodarowania przestrzennego w samym centrum Wrocławia.

Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, Wrocław oddał wzgórze firmie Retropol w dzierżawę na 40 lat. W związku z tym, że inwestor nie zainicjował żadnego zagospodarowania terenu, w 2015 roku magistrat złożył wniosek do sądu o zerwanie umowy dzierżawy.

Po procesie, który trwał 2 lata, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ostatecznie orzekł, że umowa jest rozwiązana, co oznaczało, że po 27 latach Wzgórze Partyzantów wróci pod opiekę władz Wrocławia.

Chcemy przywrócić ten obiekt wrocławianom. Jest już zlecony projekt koniecznych prac remontowych. To pozwoli ogłosić jeszcze w tym roku przetarg na wykonanie prac. Myślę, że w przyszłym roku wrocławianie będą mogli zobaczyć pierwsze efekty. Pierwszy etap to remont tego, co przez ostatnie lata zostało zniszczone. W dalszej kolejności myślimy o rekonstrukcji belwederu” – mówił Adam Grehl, ówczesny wiceprezydent Wrocławia w 2018 roku.

W planach miasta było odrestaurowanie kolumnady, schodów, tarasów, basenu z fontanną i renowacja dawnego źródełka Freytaga. Mówiło się też o odbudowie 32-metrowego belwederu z wieżą widokową, w którym kiedyś znajdowało się obserwatorium astronomiczne i siedziba Towarzystwa Miłośników Astronomii, a w budynku z wejściem od ulicy Piotra Skargi m.in. kasyno i klub nocny Reduta.

Obecnie cały teren Wzgórza został zabezpieczony ogrodzeniem, ale żadnych postępów prac remontowych nie widać od 2018 roku.

Wzgórze Partyzantów w 2019 roku
Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska