Remont mający na celu przywrócenie dawnego blasku zabytkowym strażnicom przy moście Pomorskim Południowym wkracza w kolejny etap. Rozpoczęły się prace dekarskie, w ramach których najpierw usunięte zostanie dawne, zniszczone pokrycie, a następnie dach zyska nowe, estetyczne oblicze.

– Wzmocniliśmy już konstrukcję tych zabytkowych budynków. Wymieniamy podłogi, stropy, doprowadzamy sieci. Mamy już zamówioną piękną dachówkę, która zastąpi papę. Czekamy na ustalenia konserwatora zabytków w sprawie gąsiorów dachowych. Czyściliśmy strażnice, ile się dało wodą. Kolejny etap przed kamieniarzami. To będzie benedyktyńska praca oczyszczania piaskowca z gryzmołów i cementu – informowała spółka Wrocławskie Inwestycje w grudniu 2021 roku.

Konserwator dał pracom zielone światło i poinstruował, jak powinien zostać przeprowadzony remont dachów strażnic. Przede wszystkim znikną z nich nieestetyczne i stare blachy oraz papa, którymi pokryto zabytkowe obiekty.

 

– Wykonamy na dachach wszystkie niezbędne prace dekarskie. Na dwóch strażnicach pojawi się dachówka mnich-mniszka, nowe gąsiory. Firma produkująca ją dla Wrocławia ma ponad 100-letnią tradycję i przygotowywała pokrycie dachu m.in. na zamkach w Malborku czy Gniewie – wyjaśniają Wrocławskie Inwestycje.

Na dachach pojawią się także wyjątkowe rzygacze w kształcie wilków.

Są już maszkarony, teraz czas na rzygacze.

 

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu