Jednym z elementów remontu mostu Pomorskiego Południowego było usunięcie szpecącej rury ciepłowniczej, pod którą ukrywały się wyjątkowe rzeźby, a mianowicie zachowane w całkiem dobrym stanie maszkarony. Unikatowe ozdoby przeszły już renowację, a w przyszłym roku mają powrócić na zabytkową przeprawę.

Maszkarony przez kilkadziesiąt lat były zasłonięte rurami ciepłowniczymi. Jak poinformował jeden z kamieniarzy przeprowadzających renowację, Andrzej Kałużyński, czas, pogoda i działalność człowieka mocno nadszarpnęły żywotnością rzeźb.

Proces odnowy maszkaronów był trudny i dość długi, głównie ze względu na to, iż rzeźb było aż 68, a na każdą z nich trzeba było poświęcić około tygodnia czasu. Prace przywracające ozdobom dawny blask, realizował Zakład Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach

 

– Są ich cztery rodzaje. Kamieniarzom dosłownie śnią się po nocach. Mozolna praca dała wyjątkowy efekt. Dziękujemy! Chcemy, aby w przyszłym roku wróciły na most Pomorski Południowy – napisał w swoich mediach społecznościowych Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Trwa remont strażnic na moście Pomorskim Południowym.

 

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu