W związku z pytaniami naszych czytelników: „Czym jest Lesica i gdzie się znajduje?”, postaramy się odpowiedzieć i przybliżyć nieco historię tego zapomnianego osiedla.

Lesica, znana także jako Rędzin Leśny, to małe wrocławskie osiedle, położone na terenie dawnej dzielnicy Psie Pole, na skraju Lasu Rędzińskiego. Pierwsze wzmianki o folwarku Waldvorwerk Ransern należącym do wsi Rędzin pochodzą z 1794 roku. Lesica funkcjonowała jako osada będąca częścią Rędzina aż do 1945 roku, natomiast po II wojnie światowej została przejęta przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, w związku z czym niektórym wrocławianom może być znana jako PGR Rędzin.

 

Przed II wojną światową, jak również chwilę po niej, Lesica była skomunikowana z Rędzinem kolejką wąskotorową, która jednak została zlikwidowana po 1945 roku. Formalnie, Lesica wraz z sąsiadującym z nią Rędzinem, została włączona w granice miasta Wrocław w 1973 roku.

 

Lesica to zapomniane osiedle, na terenie którego jeszcze na początku XXI wieku, jedynym przejawem aktywności gospodarczej, poza istniejącą tam przepompownią, była hodowla dżdżownic. Nieliczni mieszkańcy osiedla zmagają się z wieloma problemami, m.in. brakiem komunikacji miejskiej – najbliższy przystanek MPK znajduje się w oddalonym o 3 km Rędzinie.

 

Na terenie osiedla znajduje się wiele opuszczonych budynków byłego PGR-u oraz budynków mieszkalnych, co jest związane ze stopniowym wyludnianiem się Lesicy. Miejsce to może być jednak atrakcyjne dla fanów przyrody, ze względu na bliskość rozległego terenu leśnego sprzyjającego spacerom.

Mapa: Tutaj

Tekst: CWC

Foto: Zbiory Fotopolska