Administratorzy Galerii Neon Side przy Ruskiej 46c poinformowali o nowym nabytku, który dołączył do ich pokaźnej kolekcji. Mowa o neonie, który niegdyś świecił nad kultowym sklepem Krokodyl. Choć sklep został już zamknięty, neon będzie przypominał o ponad 60 latach jego działalności.

Sklep Krokodyl

Sklep Krokodyl powstał w 1962 roku, a w okresie PRL-u był bardzo znany ze względu na dostępną w nim galanterię skórzaną. Do końca marca bieżącego roku właściciele nieprzerwanie prowadzili działalność, jednak wzrost kosztów utrzymania lokalu oraz skutki pandemii sprawiły, że byli zmuszeni zamknąć sklep, który podobnie jak kultowa księgarnia zniknął z placu Legionów.

Odnaleziony neon

Neon Krokodyl zniknął dużo wcześniej, zanim zapadła decyzja o zamknięciu sklepu. Niestety nie było wiadomo, co się z nim stało. Jak się niedawno okazało, udało się go odnaleźć i trafił już w ręce właścicieli Neon Side.

Z wielką radością ogłaszamy, że do naszej kolekcji dołączył dzisiaj neon Krokodyl z pl. Legionów (dawniej PKWN)! Po wielu latach udało nam się go odnaleźć i odkupić od osoby, która go do tej pory posiadała. Ocalały tylko litery, ale i tak radość jest ogromna! – poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W planach jest renowacja neonu – oprócz szklanych rurek liter, nowi właściciele chcę odtworzyć również neonowy ogon, grzbiet i paszczę krokodyla.

neon krokodyl 2

Podwórko przy Ruskiej

W ostatnich miesiącach temat Galerii Neon Side często pojawiał się we wrocławskich mediach. Administratorzy galerii nie mogli dojść do porozumienia z Urzędem Miejskim, w wyniku czego neony miały zostać zdemontowane. W ostateczności udało się przeprowadzić rozmowy, których efektem było ustalenie najważniejszych elementów porozumienia i podjęcie decyzji o pozostawieniu Neon Side na swoim miejscu.

Czy kultowy krokodyl zaświeci na jednej ze ścian podwórka przy ul. Ruskiej? Tego jeszcze nie wiadomo, ale z całą pewnością cieszyłby oczy odwiedzających.

 

Foto: mat. Wrocławskie Neony / Miejsca we Wrocławiu