Zakład RMT Protram znajdujący się przy ul. Legnickiej, od ponad pół roku jest w stanie upadłości. Przez 17 lat modernizowano w nim wrocławskie tramwaje. Od 8 czerwca ubiegłego roku trwa próba sprzedaży przedsiębiorstwa przez Syndyka. Kontrola finansowa wykazała, że firma jest zadłużona na ponad 5,5 miliona złotych.

Obecnie sporządzana jest lista wierzycieli, która ustali, kto i w jakiej kolejności otrzyma swoją należność. W pierwszej kolejności mają być spłaceni byli pracownicy Protramu. Jednak żeby byłoby to możliwe Syndyk musi sprzedać majątek przedsiębiorstwa. Nie jest to jednak takie proste.
Firma ogłaszała przetarg na sprzedaż firmy dwukrotnie, w sierpniu i wrześniu. Jednak zgłosił się tylko jeden chętny, który nie wpłacił zaliczki, która przypieczętowałaby umowę. W nowym przetargu, majątek został podzielony na 14 części, o łącznej wartości przekraczającej 1,5 miliona złotych. Tym razem zgłosiło się 25 oferentów. Chętni do zakupu mogli zarówno składać oferty na zakup całych pakietów, jak i ich pojedynczych składników. [addAdSense]

Firma Protram powstała w 1999 r., gdy z MPK Wrocław wydzielono Zakłady Naprawy Tramwajów. Największym zleceniem przedsiębiorstwa była modernizacja 110 wagonów wrocławskich tramwajów. Ostatni tramwaj zmodernizowano 6 lat temu.

Od tego czasu firma nie otrzymywało już zleceń od wrocławskiego MPK. Spółka MPK wybierała tańsze pojazdy m.in. bydgoską Pesę czy poznański Modertrans.


Tekst: Dagmara Noszczyk
Foto: Google street