Park Szczytniki to jeden z największych, a zarazem najbardziej urokliwych parków we Wrocławiu. Położony w sąsiedztwie Hali Stulecia i wrocławskiej Pergoli zielony teren przyciąga wielu spacerowiczów. Jednak nie każdy z nich wie, że ponad 100 lat temu przyciągał nie tylko okolicznościami przyrody, ale także piękną restauracją.

Restauracja „Szwajcarka”, bo o niej mowa, powstała na terenie Parku Szczytnickiego w 1844 roku. Zgodnie z projektem, powstała jako niewielka gospoda o konstrukcji szkieletowej i ażurowej dekoracji w stylu tyrolskim.

40 lat później, w 1884 roku „Szwajcarka” została przebudowana na wzór projektu Karla Schmidta, dotyczącego budynku wystawowego ze Śląskiej Wystawy Przemysłowej.

Restauracja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wielu gości, dla których z czasem zaczęło brakować miejsca, dlatego też w 1889 roku dobudowano do budynku dwa dodatkowe skrzydła.

Zrealizowany projekt rozbudowy „Szwajcarki”. Południowa strona z widoczną starą gospodą.

 

Niestety los nie był dla „Szwajcarki” łaskawy. W 1945 roku jedna z najpopularniejszych wrocławskich restauracji została doszczętnie zniszczona i dziś nie ma po niej żadnych śladów.

1890 , Park Szczytnicki. Z lewej strony restauracja „Szwajcarka”, w tle po prawej – kolumna Fryderyka Wilhelma II.

 

Kubek – Wielka Wyspa

 

 

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska