Punkty widokowe mają w sobie coś magnetycznego. Turyści na całym świecie uwielbiają oglądać miasta z lotu ptaka. Dlatego wieża Eiffla, czy Statua Wolności prawdopodobnie nigdy nie stracą na popularności.

Od 2014 roku również Wrocław podziwiać można z 49 piętra Sky Towera. Jednak nie każdy wie, że istnieje niższa, choć nie mniej ciekawa alternatywa. Wieża Kościoła Garnizonowego.

Taras widokowy na wieży Bazyliki św. Elżbiety umieszczony jest na wysokości 75m. Porównując to do Sky Towera (punkt widokowy na wysokości 200m) można ulec wrażeniu, że to mało. Nic bardziej mylnego. Ponoć przy dobrych warunkach pogodowych widok sięga aż po najwyższy szczyt Sudetów, czyli Śnieżkę.

Jednak największy atut wieży to jej usytuowanie pomiędzy ulicami Kiełbaśniczą i Odrzańską. Dzięki temu najlepiej widoczne są z niej najstarsze i zarazem najpiękniejsze części Wrocławia.

Kościół w 1840 roku.

Kościół przegrany w kości

W 1525 roku Heinrich von Rybisch, podskarbi królewski i radny wrocławia grał w kości z mistrzem krzyżowców Erhardem Scultetusem. Stawką miał być kościół św. Elżbiety. Mistrz partię przegrał w wyniku czego dzisiejszy kościół garnizonowy miał stać się kościołem Ewangelickim na ponad 400 lat.

Nie byłaby to pierwsza taka przegrana w historii. Ponoć nastoletni Otton III przegrał w kości swą o rok starszą siostrę Matyldę. Ta wyszła za mąż za polskiego następcę tronu Mieszka II, a w 1025 r. została pierwszą polską królową.

Choć oba powyższe przypadki są przedmiotami sporów pomiędzy historykami, to pewnym jest, że 6 kwietnia 1525 kościół św. Elżbiety stał się pierwszym ze śląskich kościołów, który przejęli ewangelicy. Dopiero władze komunistyczne na powrót przekazały go kościołowi katolickiemu w listopadzie 1946r. ( a dokładniej katolickiemu ordynariatowi polowemu, stąd właśnie nazwa Kościół Garnizonowy)

Kościół w 1824 roku.

Najwyższy na świecie?

Kiedy w połowie XV wieku ukończono przystającą do kościoła wieżę miała ona 130m wysokości i była w swoich czasach prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli na świecie. Niestety liczne katastrofy takie jak pożar, czy wojny, spowodowały, że dziś wieża jest już nieco niższa (92m.), jednak wciąż góruje nad wrocławskim centrum.

 

Tekst: Kamil Kuchta
Foto: Fotopolska / Zuf