Działka przy ul. Dmowskiego 21, na której mieści się zabytkowy budynek koszar artylerii,  należy do wrocławskiej spółki ATC Development. Deweloper postanowił przeprowadzić rewitalizację obiektu i zaprezentował wizualizacje swojego pomysłu.

Dawny wojskowy obiekt jest w kiepskim stanie technicznym i wymaga gruntownego remontu. Dodatkowo bezpośrednio sąsiaduje z zamieszkiwanym już 9-kondygnacyjnym budynkiem wielorodzinnym. Przed deweloperem pojawiło się więc wyzwanie stworzenia koncepcji, w ramach której musi połączyć oba budynki w spójną całość.

 

Kupując ten zabytkowy obiekt zakładaliśmy, że jego rewitalizacja będzie wymagała zmiany w zakresie planu miejscowego. Zależy nam głównie na przywróceniu estetyki miejsca poprzez wizualne scalenie budynku po dawnych koszarach z przylegającym ścianą szczytową współczesnym budynkiem mieszkalnym. W projekcie tego ostatniego, co widać gołym okiem, nie uwzględniono sąsiedztwa zabytku – mówił Paweł Kleszcz, dyrektor ATC Development.

 

Dodał również, że projekt rewitalizacji powstawał przez wiele miesięcy i był na bieżąco konsultowany z Dolnośląskim Wojewódzki Konserwatorem Zabytków. Ostateczna koncepcja została pozytywnie zaopiniowana przez urząd konserwatorski, z rekomendacją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się zabytkowy budynek garażowo-warsztatowy. Pomimo tego, że rzeczoznawca rekomendował wyburzenie zabytkowego obiektu, deweloper mimo wszystko zdecydował się na jego remont.

 

Architekt miasta, Piotr Fokczyński, uważa że pomysł dewelopera jest kontrowersyjny, a zarazem obecnie niespójny z zachowanym zabytkowym obiektem. My natomiast pozostawiamy wizualizacje do oceny mieszkańców Wrocławia.

 

5 „perełek” architektury, które zostały po Europejskiej Stolicy Kultury. – MiejscaWeWroclawiu.pl

 

 

Tekst: CWC
Foto: Mat. inwestora