Konsulowie generalni i honorowi we Wrocławiu, wspólnie z prezydentem Wrocławia przekazali przedmiot na licytację 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To specjalny „Wrocławski Paszport”, oparty na reprodukcji obrazu Tycjana „Anioł ze wstęgą”. Inicjatywa miasta i konsulatów jest pierwszą tego typu podjętą na rzecz WOŚP.

Łączymy siły w słusznej sprawie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy. To także rokroczna lekcja tolerancji, otwartości, solidarności z innymi – rozpoczął swoje wystąpienie Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Ten „Wrocławski Paszport”, który wspólnie z Konsulami generalnymi i honorowymi we Wrocławiu przekazujemy na licytację, mam nadzieję, będzie kolejną cegiełką dobra, którą dołożymy do wspaniałego dzieła stworzonego przez Jurka Owsiaka – przekonywał Jacek Sutryk.

Kartikey Johri, konsul honorowy Indii oraz inicjator projektu również podkreślił duże przywiązanie do legendarnej akcji, którą 30 lat temu zorganizował po raz pierwszy Jerzy Owsiak.

Drogi Jurku – świat stoi za Tobą i za dobrem, które niesiesz już od 30 lat. Chcemy przekazać na licytację ten paszport jako symbol otwartości, solidarności i wielokulturowości – słowem tych wartości, które reprezentujemy we Wrocławiu – zwrócił się do Owsiaka Kartikey Johri.

„Anioł ze wstęgą”  jest autorstwa wybitnego artysty wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Lerego Papidze, który według projektu uznanego plastyka – Andrzeja Pośpiecha wykonał kilkuczęściowe ceramiczne dzieło ze złotym wykończeniem, na podobieństwo księgi. Dzieło waży ponad 15 kilogramów, jest pozłacane i artystycznie zdobione. W środku znajduje się praktyczny paszport w postaci małej książeczki, na której można podbić pieczątkę danego kraju.

Na każdej stronie znajduje się informacja o danym konsulacie i kraju, który reprezentuje – wskazywał Wojciech Wróbel – konsul honorowy Gruzji.

 

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierać pieniądze na sprzęt, który pomoże w diagnostyce i leczeniu wzroku u dzieci.

Przed nami ostatnia prosta związana z przygotowaniami do 30. Wielkiego Finału WOŚP. Bardzo się cieszymy, że to kolejna licytacja, którą będziemy mogli podjąć w ramach Wielkiej Orkiestry. Cel jest przecież ten sam i niezmienny od lat – pomoc chorym i potrzebującym dzieciom – podkreślił Tomasz Lektarski, organizator i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławu.

We Wrocławiu funkcjonuje 25 konsulatów – 22 honorowe oraz 3 generalne (Niemiec, Węgier i Ukrainy).

 

Źródło: mat. prasowe
Foto: Facebok/Kartikey Johri - Konsul Honorowy Republiki Indii