Już w najbliższy piątek (6 stycznia) o godz. 16:00, z okazji święta Trzech Króli, w Bazylice św. Elżbiety rozpocznie się wyjątkowy koncert. Na organach Englera zagra Piotr Rojek, któremu towarzyszyć będą Monika Piechaczek – sopran oraz Bogdan Artur Makal – bas–baryton.

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii. Pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: m.in. w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Węgrzech. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Wydana w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy, Gwiazdę Orderu Kapituły Kanoników w uznaniu zasług położonych w odbudowie barokowych organów Michaela Englera w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu oraz Medal Prezydenta Wrocławia Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia, za szczególne zasługi dla Miasta Wrocławia.

Monika Piechaczek to artystka na stałe związana zawodowo z agencją artystyczną Pro Musica, prowadzoną przez Ewę Tracz, z którą realizuje projekty koncertowe w całej Europie. Była między innymi solistką: The Best of Ennio Morricone, The Star Wars, The Game of Thrones, Strauss Gala, Verdi Gala. Została dwukrotnie laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Regularnie koncertuje w repertuarze operetkowym, operowym, sakralnym w kraju i za granicą m. in Niemczech, Austrii, Turcji, Danii, Chinach.

Bogdan Artur Makal ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, międzynarodowych nagród i wyróżnień. Jego zainteresowania obejmują muzykę oratoryjno-kantatową od renesansu do współczesności, pieśń romantyczną, muzykę polską, śpiewy kościoła prawosławnego i ormiańskiego, muzykę kreolską i operę. Prowadzi bogatą działalność pedagogiczną i dydaktyczną jako wykładowca i nauczyciel, a także organizator kursów i festiwali muzycznych.

Dokonał licznych premierowych nagrań fonograficznych, uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. Jako pierwszy śpiewał w Polsce partie basowe w dziełach oratoryjnych i kantatowych Jana Sebastiana Bacha, George’a Friedricha Handla, Giacomo Carissimi’ego, Karla Richtera, oraz Macieja Wronowicza z orkiestrą instrumentów dawnych w duchu autentyzmu historycznego. Jako wykładowca akademicki pełnił funkcje kierownicze Wydziału Wokalnego oraz wykształcił i przyczynił się do sukcesu wielu młodych śpiewaków, występujących na prestiżowych scenach operowych świata.

W programie koncertu kolędy oraz opracowania kolęd.

Koncertowi organowemu w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach 27 stycznia 2022, w czasie inauguracji.  Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

 

Foto: Facebook/Wrocław [Wroclove]