Liczba kradzieży katalizatorów na terenie Wrocławia cały czas rośnie, a złodzieje grasują najczęściej pod osłoną nocy. Kilku z nich trafiło już w ręce wrocławskich funkcjonariuszy, w związku z czym poniosą konsekwencje swojej przestępczej działalności.

Złodzieje katalizatorów uaktywnili się w ostatnich miesiącach. Jedna z kradzieży miała miejsce pod koniec marca na wrocławskim Gaju, przy ul. Świeradowskiej. Policjanci z Wydziału Prewencji i Patrolowego w trakcie nocnej służby otrzymali zgłoszenie o dwóch mężczyznach, którzy usiłowali dokonać kradzieży katalizatorów z zaparkowanych w okolicy samochodów.

Złodzieje zostali przyłapani na gorącym uczynku, po przybyciu na miejsce policjanci zobaczyli leżącego pod jednym z aut 25-latka, który był w trakcie wycinania katalizatora. Na widok funkcjonariuszy podjął próbę nieudanej ucieczki, podczas której wyrzucił plecak wypełniony narzędziami służącymi do popełnienia przestępstwa.

Drugi ze złodziei, 32-latek, został zatrzymany podczas ucieczki samochodem. Po badaniu alkomatem okazało się, że był pod wpływem alkoholu. O dalszych losach mężczyzn zadecyduje sąd, grozi im nawet do 5 lat więzienia.

Kolejna, niebezpieczna sytuacja związana z kradzieżą katalizatora miała miejsce na początku maja, w okolicach Przedmieścia Oławskiego. 31 letni mężczyzna został przyłapany podczas wycinania elementu układu wydechowego przez właściciela pojazdu. Złodziej, by umożliwić sobie ucieczkę, groził poszkodowanemu piłą mechaniczną, na szczęście właściciel auta odniósł tylko drobne, niegroźne obrażenia.

Sprawcę kradzieży zatrzymali funkcjonariusze, a na komisariacie okazało się, że jego policyjna kartoteka jest bardzo długa i zawiera m. in. 10 przestępstw związanych z katalizatorami. Póki co, mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące.

Inny ze złodziei wpadł w ręce Policji kilka dni temu. Udowodniono mu kradzieże dokonane na terenie Psiego Pola oraz Krzyków. 24-latek wycinał elementy samochodów piłą elektryczną, którą znaleziono przy nim podczas zatrzymania. Teraz czeka go rozprawa sądowa.

Ostatni z zatrzymanych ma na swoim koncie ponad 30 kradzieży katalizatorów. 36-latek wycinał je z samochodów ciężarowych. Po zatrzymaniu mężczyzna przyznał się do swojej działalności przestępczej, a także szczegółowo opisał sposób swojego działania oraz wskazał, gdzie dokonywał transakcji sprzedaży skradzionych przedmiotów. Na ten moment, złodziej został aresztowany na 3 miesiące.

 

Foto: KMP Wrocław