Maluch przyszedł na świat 17 lipca, ale już wykazuje dużą aktywność. Jak opowiadają opiekunowie, często spaceruje po mamie i chętnie tuli się do taty. Mowa o małym leniwcu dwupalczastym – pierwszym potomku pary tego gatunku o imionach: Lenta i Apollo.

Jeszcze nie porusza się samodzielnie po wybiegu, ale w porach karmienia można go zobaczyć, jak przyczepia się do któregoś z rodziców. Mały leniwiec powoli zaczyna interesować się stałym pokarmem, ale wciąż pije mleko od mamy. Aby poznać jego płeć, potrzebne będą specjalistyczne badania, które również pomogą zdecydować, gdzie maluch wyjedzie po osiągnięciu odpowiedniego wieku – wyjaśniają opiekunowie.

Choć ten gatunek charakteryzuje się samotniczym trybem życia, we wrocławskim ZOO sytuacja wygląda inaczej.

Nasza rodzina leniwców okazuje sobie dużo czułości. Uwielbiają razem spędzać czas, a maluch uwielbia drzemać z rodzicami, tuląc się jednocześnie do obojga – dodają pracownicy ZOO.

Odwiedzając ogród zoologiczny, leniwce dwupalczaste można znaleźć w pawilonie małp.

Kilka faktów o leniwcach

Leniwce spożywają niskoenergetyczny pokarm, głównie liście, więc muszą nim rozsądnie gospodarować – sąd pozorne lenistwo. Żyją w Ameryce Południowej, gdzie pokarm jest dostępny cały rok, więc nie muszą za nim biegać. Mają małe szanse ucieczki, bo są powolne, w związku z tym udają, że ich nie ma. A najlepiej się udaje wtedy, kiedy się zwinie w gęstwinie liści i jeszcze obrośnie glonami – robią się wtedy zielone i mają święty spokój. Jednak czas im nie sprzyja – liczebność populacji w naturze systematycznie maleje. Tracą siedliska przez wycinkę dżungli oraz przecinanie miejsc ich występowania nowymi drogami.

Co ciekawe, leniwce spędzają życie głową w dół – tak jedzą, rodzą i śpią, w związku z tym sierść rośnie im odwrotnie – od brzucha do grzbietu. Dodatkowo sierść jest szorstka w dotyku i posiada rowek, co stanowi dobrą przyczepność nie tylko dla glonów, ale i dla jaj składanych w nią przez niektóre gatunki ciem i chrząszczy.

Mają ciekawą budowę ciała. Posiadają 6 kręgów szyjnych, bo jeden uległ redukcji. Posiadają aż 24 pary żeber, podczas gdy ludzie mają ich 12. Kończyny przednie są dłuższe z dwoma pazurami, tylne krótsze z trzema pazurami, które mają około 10 cm długości. Nie posiadają ogona. Masa ciała dorosłego osobnika wynosi 5-9 kg przy długości ciała 50-60 cm.

Prowadzą samotniczy, nocny tryb życia. Są szczerbakami, czyli posiadają zredukowane uzębienie, a ich kuzynami są mrówkojady i pancerniki. Mają słaby wzrok i słuch, rzadko się odzywają, ale posiadają dobry węch. Ciąża trwa około 6 miesięcy. Młode zazwyczaj ma ok. 25 cm długości i 250 g masy ciała. Po 5 miesiącach oddala się od matki. Dojrzewa płciowo: samce między 4 a 5 rokiem życia a samice po ok. 3,5 roku.

 

Foto: mat. Zoo Wrocław