W nocy z piątku na sobotę (3/4 marca) miała miejsce kolejna akcja funkcjonariuszy Policji, którzy w rejonie klubów i dyskotek kontrolowali osoby zajmujące się przewozem osób na tzw. aplikację. Podczas weekendowych działań wylegitymowano łącznie 421 osób, skontrolowano 223 pojazdy, zatrzymano kierującego z aktywnym zakazem prowadzenia pojazdów oraz 11 kierowców posiadających środki zabronione.

Mundurowi sprawdzali między innymi stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie Polski. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób. Oczywiście każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwala na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, którzy wsiedli za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień – relacjonuje asp. Aleksandra Pieprzycka z Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu.

W ramach akcji mundurowi zatrzymali ponadto blisko 20 dowodów rejestracyjnych w związku ze złym stanem technicznym, brakiem badań technicznych czy uchybieniami w zakresie oznakowania pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. Wystawiono również ponad 30 mandatów karnych oraz sporządzono 5 wniosków o ukaranie do sądu. Okazało się również, że dwóch kierowców nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób i w myśl przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego muszą się oni teraz liczyć z karami finansowymi w kwocie do 12 tysięcy złotych.

Głównym celem tego typu działań jest zapobieganie zdarzeniom kryminalnym, do których dochodzi w pojazdach wykorzystywanych do przewozu osób na tzw. aplikację.

 

Foto: mat. KWP/KMP Wrocław