17 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota, który na całym świecie celebrowany jest w różnych terminach. Choć kocie święto miało miejsce w piątek, to jednak cały weekend upływa nam pod znakiem mruczków – każda sobota to przecież Dzień Kota, a uwieńczeniem niech będzie dzisiejsza, niedzielna galeria kocich zdjęć.

Koty to zdecydowanie jedne z ulubionych zwierząt domowych, które towarzyszą nam już od wielu tysięcy lat. Pierwsze malowidła przedstawiające koty pochodzą ze starożytnego Egiptu – zwięrzęta te były traktowane jako siła robocza, wykorzystywana głównie do tępienia gryzoni pustoszących pola uprawne i spichlerze. Z czasem zaczęły zamieszkiwać domy i mieszkania, a jednocześnie stały się nieodłączną częścią naszego życia.

Koty zaczęły pojawiać się w innych miejscach niż Egipt około 1500 roku p.n.e., kiedy to kupcy rozpoczęli ich przemyt do Palestyny, a następnie na Kretę i do południowych Włoch. Z czasem koty dotarły również do Chin i Japonii, a pod koniec IX wieku n.e. koty były znane już w całej Europie i Azji.

Nie bez powodu te piękne stworzenia doczekały się swojego święta, ich wyjątkowe cechy charakteru, niezależność i umiejętności łowieckie doceniali m. in. pisarze czy malarze, którzy często nawiązywali do postaci kota w swoich utworach.

Dzień Kota w Polsce obchodziliśmy po raz pierwszy 19 lutego 2006 roku, z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Pomysłodawcą święta jest Wojciech Albert Kurkowski, który propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

Kocie święto ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, ale także niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

W związku z Dniem Kota poprosiliśmy naszych czytelników, aby podzielili się z nami zdjęciami swoich kocich pupili. Wszystkie kociaki, które pojawiły się w komentarzach są piękne, ale o tym przekonacie się sami przeglądając galerię.

KOCIA GALERIA [KLIKNIJ W ZDJĘCIE]

hdrpl
hdrpl
rptnb
rptnb
Foto: Czytelnicy MWW