Od kilku miesięcy na terenie dawnego Pałacu Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza prowadzone są badania archeologiczne. Podczas trwających prac dokonano już kilku odkryć, ale najciekawszym z nich okazała się kamienna głowa z szeroko otwartymi ustami.

Prace archeologiczne

Aktualnie na terenie obiektu trwa drugi etap wyprzedzających badań archeologiczno-architektonicznych. Ich celem jest dokładne rozpoznanie tego terenu oraz pozostałości po pałacu Do tej pory odsłonięto sporą część masywnych, dobrze zachowanych fundamentów pałacu.

Wybrane elementy, po uzgodnieniu z Inwestorem, zostaną wkomponowane w nową bryłę budynku, w części podziemnej. Część reliktów w północnej części dawnego pałacu (od strony Urzędu Miejskiego) została zniszczona podczas II wojny światowej przez zrzuconą bombę. Podczas pierwszego etapu badań w tym miejscu odkryto gruzowisko, widocznie układające się w lej, oraz oczywiście pozostałości po pocisku – relacjonuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Archeolodzy podczas swojej pracy trafili już na kilka odkryć w postaci zabytków ruchomych i detali architektonicznych. Najciekawszym z nich jest odkopany wspornik w kształcie kamiennej głowy, wykonany z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Przyszłość Pałacu Hatzfeldów

Pod koniec 2021 roku spółka Rafin wygrała przetarg na zabytkowy Pałac Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza 31/32. Od momentu zakupu obiektu, inwestor deklarował, że obiekt odzyska swój dawny, historyczny blask. Deweloper ma w swoim portfolio rewitalizacje kilku zabytkowych obiektów, a w koncepcji przetargowej postawił na odtworzenie istotnego dla okolic wrocławskiego Rynku zabytku.

Po 9 miesiącach prac i analiz, w sierpniu 2022 roku, Rafin podpisał umową franczyzową z firmą Marriott International. Po zakończonej rewitalizacji Pałac Hatzfeldów będzie pełnił nową funkcję hotelową ze 149 pokojami, salą balową, konferencyjną, centrum spa, basenem i siłownią oraz garażem podziemnym. Jak zapowiada deweloper, jego wnętrza architekturą nawiązywać będą do historycznych oryginałów.

Foto: FB/Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wizualizacja: mat. Rafin