Spacerując ul. Kuźniczą spod Ratusza w stronę Wyspy Słodowej, mijamy mieszczący się po lewej stronie Zakład Zagospodarowania Przestrzennego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie każdy jednak wie, że dawniej znajdowała się tam średniowieczna kamienica.

Kamienica pod Adamem i Ewą, bo o niej mowa, została zbudowana w okresie późnego średniowiecza, przy ul. Kuźniczej 54. W drugiej połowie XVI wieku, na fasadzie budynku umieszczono renesansowy portal z godłem kamienicy.

W kolejnych latach budynek był wiele razy remontowany. W XVII wieku przebudowano go na styl barokowy, a w 1864 roku na styl klasycystyczny, według projektu F. Weinricha. Wtedy też kamienica zyskała nową, piątą kondygnację. Ostatecznie, w 1891 roku budynek kolejny raz przebudowano, tym razem w stylu neobarokowym, według projektu M. Rieffa.

W kamienicy mieścił się m. in. popularny sklep sklep z wyrobami pończoszniczymi prowadzony przez firmę Lucas & Fraenkel oraz Restauracja Schirdewana.

Na początku XX wieku budynek zlikwidowano, przetrwał tylko ozdobny portal z fasady, który przeniesiono do ogrodu willi „Agath” przy ulicy Oficerskiej 4. Niestety willa została zniszczona po 1945 roku, a po kamienicy nie został żaden ślad.

Portal kamienicy pod Adamem i Ewą
Portal kamienicy pod Adamem i Ewą
Sklep z wyrobami pończoszniczymi
Sklep z wyrobami pończoszniczymi
Sklep Lucas & Fraenkel
Sklep Lucas & Fraenkel
Restauracja Schirdewana
Restauracja Schirdewana
Portal kamienicy w ogrodzie przy willi Agath
Portal kamienicy w ogrodzie przy willi Agath

 

Kamienica mieściła się tutaj:

Tekst: CWC 
Foto: Zbiory Fotopolska