W poniedziałek (21 października) wmurowano kamień węgielny pod największą inwestycję w zdrowie mieszkańców w historii samorządu województwa dolnośląskiego. Mowa o nowoczesnym szpitalu onkologicznym, który umożliwi najwyższy poziom leczenia pacjentów w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii. Placówka przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.
– Każdego roku umiera z powodu nowotworów 100 tysięcy naszych rodaków. Nie dziwi więc fakt, że na Dolnym Śląsku było ogromne dążenie, aby zapewnić mieszkańcom odpowiednią opiekę. Ta inwestycja zmieni bardzo wiele – nowoczesne oddziały, nowoczesna opieka, a przede wszystkim będzie to największa inwestycja w zdrowie mieszkańców regionu – podkreśla Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu.
Działka, na której buduje się szpital, jest równa powierzchnią wrocławskiemu Parkowi Południowemu. Sam budynek będzie miał wielkość 14 pełnowymiarowych boisk piłkarskich i objętość aż trzech Hal Stulecia.
– 70 lat czekaliśmy na tę inwestycję. Jesteśmy jednym z pierwszych regionów, gdzie powstało kompleksowe centrum onkologii – idea, która w całej Polsce jest konsekwentnie realizowana i która obecnie zamknęła się kompleksową koncepcją krajowej sieci onkologicznej. Nasza inwestycja pomoże wszystkim pacjentom, nie tylko onkologicznym, ale także pulmonologicznym i hematologicznym. Dziękuję całej załodze, która pracowała nad połączeniem naszych szpitali i nad kształtem tego wielkiego przedsięwzięcia – dodaje prof. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Nowy szpital powstanie przy ul. Kosmonautów. Będzie miał powierzchnię 100 502,79 m2 – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73. Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.
Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych dotychczas w trzech szpitalach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.
Foto: mat. prasowe UMWD
Kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Onkologicznego wmurowany.