Do tej pory uhonorowano dwie osobistości, których imionami nazwano tramwaje Moderus Gamma 2. Pierwszą patronką została Maria Koterbska, artystka wykonująca niegdyś słynną „Wrocławską piosenkę”, natomiast drugim tramwaj nazwano imieniem Adama Wójcika, wrocławskiego koszykarza, który zdobył osiem tytułów mistrza Polski. W sobotę (14 maja) uhonorowano kolejną zasłużoną dla Wrocławia osobę.

Patronem trzeciego Moderusa Gamma 2 został ks. Stanisław Orzechowski „Orzech”, Honorowy Obywatel Wrocławia. Ksiądz „Orzech” był prałatem, licencjuszem teologii, duszpasterzem DA „Wawrzyny”, diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy, duszpasterzem kolejarzy (do r. 1997), duszpasterzem Rodzin Katyńskich, a także diecezjalnym koordynatorem ruchów religijnych.

Orzech często mówił, że ma „nadsłyszalność” to znaczy, że słyszy to, co niektórzy mówią po cichu i czego usłyszeć nie powinien. Miał też „nadwzroczność”, to znaczy widział więcej niż przeciętny człowiek… stad łatwiej by mu przyszło tłumaczenie tego, co się dzieje w świecie, wśród ludzi, wokół nas… brakuje dziś tych, którzy widzą więcej, patrzą dalej niż tylko przez pryzmat własnego ego… – wyjaśnia prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – W tramwaju Orzecha nie chodzi tylko o upamiętnienie wielkiego i dobrego człowieka, ale o to, by przywołać jego ducha we Wrocławiu… ducha, który był surowy, ale który był zawsze wierny wartościom takim jak przyzwoitość, uczciwość, wiara, a przede wszystkim miłość drugiego człowieka. Tego ducha w naszym mieście także nigdy nie powinno zabraknąć – dodaje prezes.

 

Jak zapowiada MPK, kolejne niskopodłogowe, niebieskie Gammy również będą nosiły imiona zasłużonych dla miasta postaci – ze świata kultury, sportu, biznesu, ale także społeczników, którzy działali na rzecz Wrocławia.

Kolejny wrocławski tramwaj zyskał swojego patrona.

 

Foto: Facebook/Krzysztof Balawejder