Budynek dawnego Aresztu Wojskowego przy ul. Drobnera 1-3 od lat stoi opuszczony. Początkowo planowano przekształcić go w hotel lub powierzchnie magazynowe na wynajem, jednak żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany. Niebawem sytuacja może jednak ulec zmianie, ponieważ do Urzędu Miasta we Wrocławiu wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę.

Budynek aresztu wojskowego został zbudowany w 1860 roku. Poza aresztem, miały w nim również swoje siedziby liczne instytucje wojskowe o charakterze fiskalnym i sądowniczym. Areszt Wojskowy został wpisany do rejestru zabytków w 1981 roku. Po drugiej wojnie światowej w budynku urządzono mieszkania komunalne, które istniały do 1997 roku.

Obecnym właścicielem budynku jest firma Lewicki – Polispec Przedsiębiorstwo Projektowo Budowlane, która 17 września 2021 roku złożyła do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na budowę, związany z dawnym aresztem. Zgodnie z zamierzeniem budowlanym, zamieszczonym we wniosku, budynek ma zostać wyremontowany i przebudowany.

Aktualnie nie wiadomo jeszcze, co powstanie na terenie zabytkowego obiektu, a o wszystkich planach i projektach będziemy informować na bieżąco.

Szczegóły złożonego do UM wniosku są dostępne TUTAJ.

Historia budynku dawnego Aresztu Wojskowego przy ul. Drobnera.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu