Pozytywna decyzja władz miasta w sprawie inwestycji realizowanej na terenie dawnego Basenu Olimpijskiego, wzbudziła wśród mieszkańców Wrocławia ogromne emocje. Z ich inicjatywy organizowane są protesty, trwa też zbieranie podpisów pod petycję. Teraz sytuację skomentował również Urząd Miasta.

Mieszkańcy, którzy protestują w związku z zaistniałą sytuacją, uważają że budowa domu studenckiego na obszarze dawnego basenu jest degradacją bezcennego kompleksu Stadionu Olimpijskiego, a zarazem niszczeniem światowej klasy zabytku. W związku z tym, obrońcy Stadionu przy ul. Paderewskiego podejmują działania, mające na celu zmianę decyzji władz miejskich.

W związku z działaniami przeciwników inwestycji, swoje zdanie w tej kwestii postanowili przedstawić przedstawiciele UM. Jak podaje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Wrocławia:

„- Teren, na którym planowana jest inwestycja należał do Akademii Wychowania Fizycznego.

– W 2013 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego został zmieniony na wniosek AWF tak, aby uczelnia mogła wybudować akademik.

– W 2015 roku teren został sprzedany przez uczelnię i w wyniku tej transakcji planowana jest nowa inwestycja.

– Stadion Olimpijski znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru, jednak same baseny, indywidualnie, nie są wpisane ani do rejestru ani gminnej ewidencji zabytków.

– W roku 2017 inwestor wystąpił o wydanie pozwolenia konserwatorskiego i przedstawił do uzgodnienia projekt, który nie spełniał warunków określonych przez MPZP (nie był to akademik, był także za wysoki).

– Miejski Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia projektu ponieważ nie spełniał zapisów MPZP i ta decyzja została podtrzymana przez ministra kultury.

– W 2020 roku inwestor przedstawił zmieniony projekt – zgodny z funkcją dopuszczoną w miejscowym planie oraz obniżony o ponad metr.

– W 2020 Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że jego pozwolenie konserwatorskie na badania archeologiczne nie jest potrzebne.

– W tej sytuacji Miejski Konserwator Zabytków zgodnie z prawem musiał wydać pozwolenie konserwatorskie, a Wydział Architektury i Budownictwa pozwolenie na budowę.”

 

Akademik w miejscu dawnego Basenu Olimpijskiego [WIZUALIZACJE].

 

Foto: Facebook/Grupa Inicjatywna Stadion Olimpijski