Zgodnie z coroczną, majową tradycją, na Rynku już niebawem pojawi się Jarmark Świętojański, a wraz z nim charakterystyczne drewniane domki z różnorodnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodzielniczymi, a także dekoracjami i zabawkami. Nie zabraknie również regionalnych produktów spożywczych i słodyczy, także każdy znajdzie coś dla siebie.

Wróżby, czary, tajemnicze znaki – to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności. Nieraz gorszono się nią, zakazywano jej z ambon, bo aż wrzała od tańców przy ogniskach, nieprzyzwoitych śpiewek, zalotów oraz zabobonów.

To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do organizacji corocznego wielkiego Jarmarku Świętojańskiego na ul. Świdnickiej i Oławskiej. Tegoroczny Jarmark rozpocznie się w piątek (24 maja) i potrwa ponad miesiąc – do 27 czerwca. Drewniane domki wystawców będą czynne codziennie od godziny 10:00 do 21:00.

jarmark swietojanski

Na odwiedzających będą czekać: wyroby rzemieślnicze, regionalne przysmaki, ozdoby oraz rękodzieła artystyczne. Pojawią się również ludowe wyroby ceramiczne, a także zdobione wyroby ze skóry czy drewna.

Przemieszczając się po ulicy Oławskiej i ulicy Świdnickiej, na której są ustawione pasaże handlowe, można dojść do głównej części Jarmarku zlokalizowanej wokół Pręgierza. To tu można zobaczyć ukwiecone świtezianki, plaże i ogrody świętojańskie. Ciekawym elementem są fotodomki z udekorowanym wnętrzem, które tworzą niepowtarzalny klimat, przenosząc odwiedzających w magiczną atmosferę nocy świętojańskiej. Dla tych, którzy lubią odpoczywać, przygotowane zostały plaże z wysypanym piaskiem, na których można wypocząć na leżakach – opisują organizatorzy.

W tym roku nowością będą kameralne koncerty. Nie zabraknie także gości specjalnych – na 9 czerwca zaplanowano spotkanie kulinarne z aktorką Joanną Brodzik znaną z seriali takich jak: „Kasia i Tomek”, „Magda M” czy „Dom nad rozlewiskiem”.

W kolejną niedzielę – 16 czerwca – odbędą się warsztaty florystyczne prowadzone przez mistrzynię florystyki Monikę Klocek i innych florystów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję samodzielnie przygotować piękne kompozycje z ziół i kwiatów. Po warsztatach odbędzie się konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wianek, który poprowadzi mistrzyni florystyki Agnieszka Mitko – Kominek. W konkursie zmierzą się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

 

Foto: mat. Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkswietojanski.com