Nie od dziś wiadomo, że Wrocław jest nazywany „miastem stu mostów”. Przed II wojną światową były w obecnych granicach miasta 303 mosty i kładki różnej wielkości. Według obecnych rachunków (opartych na nieco innych kryteriach, niż przedwojenne) jest ich 118 (w tym 27 kładek), według spisu ZDiUM 101 mostów i 33 kładki.
Jak wyglądały 100 lat temu?
Most Zwierzyniecki (dawniej Most Przepustkowy) (wybudowano około 1655 roku)
Mosty Młyńskie (wybudowano ok 1885 roku)
Most Uniwersytecki (pierwsze wzmianki o przeprawie w tej części miasta pochodzą z XIII wieku, a w 1397 mowa jest o Pons Viadri – moście Odrzańskim, nazwanym tak od Bramy Odrzańskiej)
Mosty Warszawskie (w 1897 roku nad świeżo przekopanym kanałem żeglugowym Miejskim zbudowano stalowy most kratownicowy „Schiffskanalbrücke”
Most Trzebnicki (jednoprzęsłowy stalowy most zbudowano w latach 1892-1897, ale już wkrótce okazało się, że na potrzeby żeglugowe przestrzeń między lustrem wody, a mostem jest za mała. Dlatego już w latach 1904-1905 most ten zastąpiono nowym, wyższym (o większym prześwicie), również stalowym)
Most Grunwaldzki (zbudowany w latach 1908–1910)
Most Tumski (zbudowany w roku 1889 roku)
Foto: Fotopolska
Ciekawostka
Od niedawna we Wrocławiu działa młoda marka Narny.World, która zajmuje się szyciem plecaków z wizerunkiem Wrocławskich mostów. Założycielka o swojej pasji piszę tak:
Przyozdobiliśmy nimi nasze plecaki, aby zawsze mieć przy sobie kawałek domu – móc w podróży wspominać swoje miasto i opowiadać innym swoją historię.
Szukając swojego miejsca na świecie, dwa lata temu zamieszkaliśmy w magicznym mieszkaniu, na poddaszu starej kamienicy na Rynku. Mieszkałam na strychu, a pracownię miałam w…. szafie! To wszystko złożyło się na powstanie studia projektowego Narny.World, a powstałe w nim projekty, można oglądać na www.narny.world .
Foto: Damian Stęporowski / Dawid Skoczylas