Pierwsze prace nad Halą Stulecia (polegające na zagospodarowaniu placu budowy) rozpoczęły się w maju 1911 roku. W sierpniu i wrześniu wyznaczono główne osie budowli oraz rozpoczęto prace ziemne. Do stycznia 1912 roku zakończono wylewanie fundamentów. W kwietniu ruszyły prace przy rusztowaniach oraz szalunkach pod cztery główne filary hali, a do września udało się zamknąć etap betonowania kopuły i przystąpiono do zabudowywania kopuły ściankami okien i stopniami stropów. W grudniu 1912 roku firma Dyckerhoff & Widmann przekazała miastu obiekt w stanie surowym.

Do budowy Hali Stulecia użyto materiałów najwyższej jakości. Specjalny cement do produkcji betonu, dostarczony przez opolską cementownię Silesia przechodził wcześniej restrykcyjne testy budowlane. Po wykonaniu prób łamliwości stali zdecydowano się na użycie walcowanej stali o podwyższonej wytrzymałości. W miejscach narażonych na szczególne obciążenia zastosowano granit strzegomski – kruszywo charakteryzujące się najlepszymi parametrami. Do wykonania stolarki okiennej użyto drewna żelazowego sprowadzonego z Australii.

Licząca 65 metrów rozpiętości kopuła Hali Stulecia była – w chwili zakończenia budowy – największą na świecie, przyćmiewając nawet rzymski Panteon. Żelbetowa konstrukcja charakteryzowała się przy tym znacznie mniejszym ciężarem oraz większą wytrzymałością. Berg, by podkreślić „prawdę materiału” użytego do wzniesienia budowli zdecydował się na rezygnację z ozdób i ornamentu.

Ostatnio powstał wrocławski zespół rapowo-rockowy „The Gang Band”, który właśnie opublikował swój pierwszy singiel z gościnnym udziałem Kuby Knapa, na którym zobaczyć możemy wnętrze Hali, a także kilka ciekawych miejsc we Wrocławiu.

Źródło tekstu pochodzi z: http://halastulecia.pl/o-hali/historia-hali/budowa-hali/