Wyspa Słodowa znajduje się w centrum Wrocławia, na Odrze, w granicach pięknego starego miasta. To jedno z ulubionych miejsc turystów oraz mieszkańców, a także studentów, których tak wielu wybiera Wrocław na miejsce swojej edukacji. Wyspa jest doskonała na spacery czy pikniki, a także na plenerowe imprezy organizowane tu bardzo częste wiosną i latem. Co można robić na Wyspie Słodowej? Jaka jest historia tego niezwykłego miejsca?

Wrocław – rozrywkowo czy plenerowo?

We Wrocławiu nie można narzekać na nudę. Jest wiele świetnych miejsc do rekreacji na świeżym powietrzu – można spacerować w jednym z ładniejszych Ogrodów Botanicznych w kraju, wypoczywać na Pergoli koło Hali Stulecia, obserwując przy tym multimedialny pokaz fontann, czy urządzić piknik na Wyspie Słodowej. Spragnieni bardziej aktywnego wypoczynku, powinni ruszyć szlakiem zabytkowego Wrocławia, zaczynają do najstarszej części miasta, czyli Ostrowa Tumskiego, lub popłynąć kajakiem po Odrze.

Wrocław ma także propozycje dla lubiących nocne życie, ekscytujące rozrywki, nutkę adrenaliny. Wieczorami miasto tętni setkami imprez, a do tego można zabawić się w kasynie. Jeśli wolisz jednak po pełnym wrażeń dniu odpocząć w domowym zaciszu czy w hotelowym lobby, zawsze możesz poczuć się jak James Bond w Casino Royale, korzystając z Internetu – dowiedz się, jak wpłacić depozyt w kasynie online i zacznij grać!

Lokalizacja Wyspy Słodowej

Wyspa Słodowa położona jest na terenie Starego Miasta, na rzece Odra. Dookoła są ulice: Grodzka, św. Jadwigi, Bolesława Drobnera. Wyspa Słodowa należy do tzw. staromiejskiego archipelagu Wysp Odrzańskich: 

  • Młyńska
  • Piasek
  • Tamka
  • Bielarska
  • Daliowa.

Między Wyspą Młyńską a Słodową jest most Młyński, zaś Wyspa Bielarska połączona jest ze Słodową mostem św. Klary. 

Historia Wyspy Słodowej

Dawniej wyspa nazywała się Bielarską Przednią, gdyż znajdował się niedaleko cech bielarzy płótna. W średniowieczu wyspa należała do zakonu św. Klary, stąd zresztą nazwa mostu dochodzącego do wyspy. Na początku XIX wieku rozebrano fortyfikacje, które oddzielały wyspę i zakon, wcześniej tereny te bowiem były poza granicami miasta Wrocławia. Wyspa stała się własnością miasta, zaczęto tworzyć na niej zabudowę mieszkalną, budować żelazne mosty łączące ją z innymi wyspami, a także stworzono schronisko dla młodzieży. W czasie II wojny światowej część budynków na wyspie została zniszczona, ocalały m.in. słynne młyny św. Klary. Niestety w 1975 roku decyzją włodarzy miasta – budzącą wiele kontrowersji i sprzeciw licznych środowisk – młyny wysadzili saperzy.

Świetne miejsce na spacery

Do końca XX wieku wyspa była dość zapomniana, a także zaniedbana. Dopiero w tym czasie miasto zrobiło na niej porządki oraz wyznaczyło wygodne ścieżki spacerowe nad Odrą. Dzięki temu Wyspa Słodowa jest dziś jednym z ulubionych miejsc dla spacerowiczów. Można podziwiać panoramę miasta po drugiej stronie Odry i wypoczywać na ławkach czy trawce wśród bujnej zieleni. Mimo iż jest w centrum miasta, wyspa zapewnia chwile wytchnienia. To doskonałe miejsce np. na pikniki czy grillowanie

Studenci kochają wyspę

Nie da się też ukryć, że Wyspa Słodowa to ukochane miejsce studentów w centrum miasta. Ci z Uniwersytetu mają tu szczególnie blisko, bo wystarczy, że przekroczą most. Gdy tylko robi się ciepło, na wyspie pojawiają się rzesze studentów świętujących zdane egzaminy na łonie natury czy po prostu spędzających miło czas w przerwach zajęć. Był czas, gdy na Wyspie Słodowej obwiązywał zakaz spożywania alkoholu, ale od sierpnia 2018 na wyspie można legalnie spożywać alkohol, bo znalazła się wśród sześciu lokalizacji w obrębie miasta objętych strefą legalnego picia alkoholu na świeżym powietrzu.

Imprezowe serce miasta

W sezonie wiosenno-letnim na wyspie odbywają się liczne imprezy:

  • Dzień Wagarowicza pierwszego dnia wiosny – rozpoczęcie sezonu na Wyspie
  • Wrocławskie Juwenalia, czyli wiosna studentów
  • Majówka oraz gitarowe święto Thank’s Jimmi Festival
  • Noc Świętojańska
  • Letnie kino plenerowe
  • Dzień Dziecka
  • Święto Rodziny

…i wiele więcej. Poza cyklicznymi, corocznymi eventami, na Wyspie Słodowej odbywają się także jednorazowe imprezy, przykładowo wyspa była gospodarzem pokazów podczas Europejskiego Kongresu Kultury.

Foto: Barbara Maliszewska