W poniedziałek 11 października w Poznaniu odbyła się gala wręczenia nagród w ramach rankingu „Newsweeka” – N15 Najlepsi Prezydenci Miast. Liderem rankingu został prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. 

Ranking N15 realizowany przez redakcję tygodnika „Newsweek” to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci i prezydentki miast. Nad przebiegiem głosowania czuwa kapituła. Jej skład to czołowi naukowcy związani z samorządem: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Skład kapituły uzupełnia Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”. W tegorocznej, dwunastej edycji konkursu, najlepszym spośród 15 gospodarzy polskich miast został Jacek Sutryk.

Generalnie nie lubię odznaczeń, medali, nagród. Mam ich zresztą niewiele. Ale takie jak dzisiejsza nagroda Newsweeka, o której decydowali samorządowcy, czyli moje koleżanki i koledzy z całej Polski, cieszy. Dedykuję ją Wrocławiowi i całemu polskiemu samorządowi. Pewnie nie zasłużyłem, by być pierwszy, ale będę robił wszystko, aby polski samorząd był silny. Bo jak będzie silny, to nam wszystkim będzie żyło się naprawdę dobrze. Kochani dziękuję Wam! To naprawdę wielkie wyróżnienie – tak skomentował swoje zwycięstwo wrocławski prezydent.

Ranking „Newsweeka” N15 Najlepsi Prezydenci Miast 2021 przedstawia się następująco:

 1. Jacek Sutryk, Wrocław
 2. Ryszard Brejza, Inowrocław
 3. Beata Moskal-Słaniewska, Świdnica
 4. Roman Szełemej, Wałbrzych
 5. Janusz Żmurkiewicz, Świnoujście
 6. Anna Mieczkowska, Kołobrzeg
 7. Aleksandra Dulkiewicz, Gdańsk
 8. Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Słupsk
 9. Marek Materek, Starachowice
 10. Tadeusz Truskolaski, Białystok
 11. Jerzy Łużniak, Jelenia Góra
 12. Piotr Przytocki, Krosno
 13. Beata Klimek, Ostrów Wielkopolski
 14. Andrzej Dziuba, Tychy
 15. Tomasz Andrukiewicz, Ełk

 

Foto: Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk