Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia, dotyczące silnego wiatru, który największą prędkość osiągać będzie na zachodzie kraju. We Wrocławiu wiatr może osiągać w porywach nawet do 120 km/h.

Ostrzeżenie najwyższego stopnia zostało wydane dla następujących województw: zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego. Od późnego wieczora w środę Polska stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu Dudley, co skutkować będzie wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększaniem się prędkości wiatru. Jak informuje IMGW, najbliższe dni w pogodzie upłyną pod znakiem silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, lokalnych burz oraz znacznych wahań ciśnienia.

We Wrocławiu prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 110 km/h, przejściowo w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w drugiej połowie nocy ze środy na czwartek (16/17.02) oraz w ciągu dnia w czwartek (17.02). Mogą wystąpić również burze. Wieczorem i w pierwszej połowie nocy (z czwartku na piątek) porywy wiatru będą słabły.

W związku z ostrzeżeniem przypominamy o zabezpieczeniu przedmiotów znajdujących się poza domem, takich jak meble ogrodowe, kwiaty doniczkowe i wszelkie inne przedmioty, które mogą zostać porwane przez silne podmuchy wiatru i spowodować dodatkowe zniszczenia lub zagrażać mieszkańcom lub przechodniom. Nie polecamy również parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, w pobliżu budynków o słabej konstrukcji czy banerów reklamowych.

 

Mapa: IMGW