Cenne malowidło zostało odkryte podczas prac remontowych prowadzonych na terenie I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Poniatowskiego. Ponad 100-letnim herbem zajęli się specjaliści od rekonstrukcji zabytków, dzięki którym udało się go odtworzyć i ponownie cieszy oczy osób odwiedzających szkołę.

Konserwatorzy odtwarzali detale herbu na podstawie archiwalnego zdjęcia. Ich praca trwała kilka miesięcy i nie należała do najłatwiejszych, ponieważ bocznych fragmentów malowidła praktycznie nie było. Do malowania wykorzystywano farby akrylowe oraz akwarele, pojawiły się także elementy z czystego złota – pod literą „W”, a także pod orłem i przy głowie Jana Ewangelisty oraz srebra – na lwie i na tarczy pod Janem Chrzcicielem.

Malowidło zdobi północną ścianę auli. Zajmuje powierzchnię ok. 95 metrów kwadratowych. W jego centrum znajduje się herb Wrocławia z XVI wieku z tarczą z głową św. Jana Chrzciciela, patrona miasta i z czterema tarczami wokół: na górnej białego lwa – nawiązującego na panowania czeskiego, na drugiej czarnego orła śląskiego, na dole głowy św. Jana Ewangelisty, a także litery „W” od historycznej nazwy miasta Wratislavia – wyjaśniają Wrocławskie Inwestycje.

Każdy, kto chciałby zobaczyć herb, może to zrobić po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu terminu w sekretariacie szkoły.

Renowacja malowidła kosztowała 115 tysięcy złotych. Wcześniej aula przeszła generalny remont, który także był finansowany ze środków Gminy Wrocław, a jego koszt wyniósł ponad 670 tys. złotych. Prace nadzorował Zarząd Inwestycji Miejskich.

Na terenie I LO trwa renowacja ponad 100-letniego herbu Wrocławia.

 

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu