Wyspa Tamka niewątpliwie cieszy się ogromną popularnością wśród wrocławskiej młodzieży. Obecnie to miejsce jest znane głównie z tego, że odbywają się tam imprezy w stylu techno.  Nie każdy wie jednak, że wcześniej, miejsce to miało inną nazwę oraz przeznaczenie.

W XIII wieku wyspa Tamka nosiła nazwę św. Macieja. Jej właścicielami byli zakonnicy z zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Wyspę podarowała im św. Anna – małżonka Henryka Pobożnego. W 1254 roku kroniki wrocławskie odnotowały powstanie na wyspie młyna św. Macieja. Był to najstarszy młyn we Wrocławiu. Później, niedaleko mostu, który prowadzi na wyspę, wybudowano kolejny młyn.

W 1539 roku przy drugim młynie zbudowano wodociąg, który wraz ze starym wodociągiem z Kępy Mieszczańskiej doprowadzał wodę do lewobrzeżnego Wrocławia. Oba młyny zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku, a ich rynny posłużyły do budowy jazu odgradzającego Odrę od dzisiejszej ulicy Grodzkiej.

Wyspę z lądem łączył most, który był zbudowany z drewna i nosił również nazwę św. Macieja. Swoją drewnianą konstrukcję zachował do 1905 roku. Wtedy rozpoczęto jego przebudowę i zmieniono jego konstrukcję z drewnianego na żelazny, który wciąż możemy obserwować na co dzień. Jego ostatni remont był przeprowadzony w 2007 roku.

Pierwszy budynek, który powstał na wyspie św. Macieja, zwany niegdyś „klubowym” został wzniesiony w latach 1906–1908 według projektu berlińskiego architekta Rudolpha Zahna. Pełnił on funkcję siedziby Śląskiego Towarzystwa Kultury Ojczyźnianej (Schlesische Gesellschaft für Vaterländische Kultur). Kilka lat temu gmach został sprzedany za niecałe 10 mln złotych. Inwestor – łódzka spółka Tamka Investment planował przebudować budynek na hotel lecz obecnie budynek wciąż straszy swoim wyglądem.

Drugi budynek, wzniesiony nieco później w zachodniej części wyspy został odbudowany w latach 70. ubiegłego wieku. Mieścił się w nim wydział biotechnologii Uniwersytetu Medycznego. Obecnie gmach słynie ze znajdującego się w środku klubu o nazwie Tamka i  imprez w stylu techno.

Warto też wspomnieć, że obecną nazwę wyspa posiada od 1945 roku. Nazwa Tamka oczywiście nie pochodzi od nazwiska Tamek, ale od małej tamy, która znajduje się nieopodal.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska