Był rok 1863. Coraz więcej niemieckich miast miało swoje ogrody zoologiczne – tylko nie Wrocław. – Sprawę w swoje ręce wzięła więc grupa cenionych mieszkańców – aptekarzy, lekarzy, arystokratów i naukowców.

Zorganizowano loterię

Razem założyli towarzystwo akcyjne, którego celem było stworzenie zoo. Udało się po dwóch latach. Ogród otwarto 10 lipca 1865 roku. Początki były trudne, a ogród zoologiczny rozwijał się powoli. Pierwszy przełom nastąpił wraz z przybyciem do Wrocławia słonia. Słoń Theodor – pierwszy wrocławski Trąbalski trafił do wrocławskiego ogrodu zoologicznego w 1873 roku, osiem lat po jego otwarciu. Złożyli się na niego wrocławianie. 

 

Zorganizowano loterię fantową, dzięki której mieszkańcy zrobili zbiórkę przedmiotów, które potem losowano jako nagrody. By wziąć udział w loterii, wrocławianie kupowali specjalne losy ze słoniem. Tym sposobem każdy mógł przyczynić się do kupna zwierzęcia. Loteria okazała się sukcesem. Słoń indyjski, mniejszy kuzyn słonia afrykańskiego, został kupiony z najstarszego ogrodu świata – London Zoo. Losowanie nagród odbyło się 9.04.1873 r. – w efekcie uzyskano 450 funtów szterlingów (ok 30 tys. dolarów). Ci, co nic nie wygrali, dostali darmowe, jednorazowe bilety wstępu do zoo.

 

Transport słonia Theodora

Sprowadzenie słonia stało się wielkim wydarzeniem. Jego podróż z Londynu do stolicy Śląska nie była łatwa. W Anglii został załadowany na statek i przez Morze Północne przedostał się do Hamburga. Kolejnym portem był Szczecin. Stamtąd został przetransportowany pociągiem przez Poznań do Wrocławia.

– Słoń maszerował przez Wrocław z wielką pompą. Z Dworca Górnośląskiego, (który znajduje się obok Dworca Głównego) w przygotowanym na tę okazję wozie ciągniętym przez sześć, albo nawet osiem koni, przejechał, aż do ogrodu zoologicznego.

Na miejscu na zwierzę czekała zaadaptowana do słoniowych potrzeb, specjalnie wzmocniona stodoła oraz nowe imię. Od tamtej chwili gwiazdą wrocławskiego ogrodu zoologicznego stał się słoń Theodor.- Słoniarni z prawdziwego zdarzenia Theodor doczekał się dopiero w 1888 roku. Niestety nie zdążył się nią nacieszyć. Padł jeszcze tego samego roku. Przeżył 15 lat i był pierwszym wrocławskim słoniem. W historii ogrodu było ich jeszcze 25, także te największe – afrykańskie.

 

Foto: Archiwum Wrocławskiego zoo / część txt: wikipedia/TVN24