Nie każdy Wrocławianin wie, że dosłownie w samym centrum miasta, ukryta pomiędzy licznymi kamienicami oraz blokami, znajduje się zabytkowa willa, który kiedyś należał do znanego śląskiego rodu Schaffgotschów – arystokracji pochodzącej z Frankonii. Obecnie w budynku znajdują się biura i lokale usługowe.

Historyczna willa we Wrocławiu przy ul. Kościuszki 34 powstała w roku 1890 na polecenie pruskiego dowódcy Hansa Ulryka von Schaffgotscha (pochodził on z tzw. górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów). Budynek powstał, a właściwie przebudowany został zgodnie z projektem K. Heidenreicha na bazie wcześniejszego i starszego obiektu – domu G. van Heesa. Dom ten stał tutaj od połowy XIX stulecia.

Po nabyciu domu, rodzina Schaffgotschów zleciła rozbudowę domu do trójskrzydłowego pałacu z wieżą, licznymi wykuszami, lukarnami itp. Pałac został przebudowany w stylu renesansowym. Elewacja licowana jest czerwoną cegłą z jasnymi piaskowcowymi detalami. Przed pałacykiem mieści się dziedziniec, a z tyłu nieruchomości znajdował się spory ogród, pierwotnie w stylu angielskim.

Lata 1906-1907 , Dzisiejsza ulica Kościuszki na wysokości Pałacyku.

W 1915 roku zmarł Hans Ulryk von Schaffgotsch, a po jego śmierci właścicielem pałacu została gmina ewangelicka z parafii św. Marii Magdaleny.

W czasie oblężenia Festung Breslau pałacyk został uszkodzony, aczkolwiek po wojnie trafił w ręce Wrocławia. Początkowo budynek pełnił funkcje mieszkalne. W roku 1956 miasto przekazało budynek Zrzeszeniu Studentów Polskich, które urządziło w nim klub studencki pod nazwą „Pałacyk”.

Pałacyk w 1905 roku

W 1972 w “Pałacyku” wybuchł pożar. Przeprowadzony remont zakończył się w roku 1975 i od tego czasu budynek jest wykorzystywany do różnych celów kulturalnych (znajdowało się tu m.in. kino, zlikwidowane w 2003) i rozrywkowych (popularna dyskoteka w latach 90, pub Samo Życie oraz klub bilardowo-snookerowy). W 2012 roku nieruchomość została sprzedana firmie z wietnamskim kapitałem TH Invest za 3,5 mln złotych.

Obecnie Pałacyk ma 37 najemców. Działają tam m. in. biura, salon tatuażu, pracownie architektoniczne, kancelarie prawne, biuro rachunkowe, pracownia fotograficzna i giełda narciarska. Inwestor wspiera działania kulturalne i naukowe, dlatego sale na takie cele są użyczane bezpłatnie.

 

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Zbiory Fotopolska