Pasażerowie komunikacji miejskiej zostawiają w pojazdach naprawdę zaskakujące rzeczy. Jak informuje wrocławski przewoźnik, tramwaje i autobusy po zakończonych kursach to często prawdziwe skarbnice zapomnianych przedmiotów. Jakie kroki podjąć, by odzyskać swoją własność? Należy niezwłocznie skontaktować się z zajezdnią lub Biurem Rzeczy Znalezionych.

Elektryczna szczoteczka do zębów, Pismo Święte, zestaw do szydełkowania, gitara… to tylko niektóre ze zgub z tylko ostatniego miesiąca, które czekają jeszcze na swoich właścicieli. (…) Wędka, karta pracownicza Żabki, dziecięca pianka do pływania, pilot do telewizora… Wśród znalezisk pojawiają się także te naprawdę nietypowe – wylicza MPK Wrocław.

Najczęściej pozostawiane w autobusach i tramwajach przedmioty to:

  • dokumenty,
  • elektronika,
  • odzież,
  • klucze,
  • portfele,
  • torebki i plecaki.

Często są także rzeczy bardzo niepozorne: jak np. nadal czekająca na naszej liście do odebrania, reklamówka „Delikatesy Centrum”, która w środku skrywa… akty notarialne – dodaje przewoźnik.

Jak odzyskać pozostawione w pojeździe przedmioty?

MPK stworzyło poradnik, dzięki któremu każdy będzie wiedział, jak postępować:

1.) Zareaguj szybko!

Największą szansę na odzyskanie zguby masz wtedy, gdy działasz szybko. Najlepiej, byś zapamiętał numer boczny pojazdu (cztery cyfry) – to bardzo pomocna informacja!

2.) Skontaktuj się z zajezdnią

Jeśli zapodziana rzecz nie została przywłaszczona przez jakiegoś nieżyczliwego współpasażera, jest szansa, że nadal podróżuje pojazdem – tym razem samotnie. Jeśli ktoś ją znalazł i zaniósł do kierowcy lub motorniczego, dyspozytorzy mogą skontaktować się z kierującym pojazdem – on zaopiekuje się zgubą do czasu zjazdu. Przedmioty pozostawione w pojazdach MPK trafiają z rąk kierujących do zajezdni obsługującej daną linię.

Kontakty do zajezdni:

  • GAJ – Kamienna 74: 71 36 89 100
  • OŁBIN – Słowiańska 16: 71 32 66 200
  • BOREK – Powstańców Śl. 209: 71 33 94 400
  • OBORNICKA (autobusowa) – Obornicka 131: 71 32 75 910

Jeśli nikt nie przyjdzie po zgubę, jest ona przewożona do Biura Rzeczy Znalezionych.

3.) Sprawdź wyszukiwarkę Biura Rzeczy Znalezionych

Chcąc dowiedzieć się, czy rzecz została znaleziona, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie Biura Rzeczy Znalezionych MPK Wrocław albo przejrzyj udostępnioną tam listę – każdy przedmiot jest wskazany i krótko opisany, byś mógł go łatwo zidentyfikować.

Jeśli to, co zostawiłeś w pojeździe, jest na liście, zadzwoń do Biura pod numer: 71 308 50 36 lub 798 085 431.

Link do wyszukiwarki: https://mpk.wroc.pl/strefa-pasazera/obsluga-pasazera/biuro-rzeczy-znalezionych/ 

4.) Miejskie Biuro Rzeczy Znalezionych

Jeśli przedmiotu nie ma już w zajezdni, mógł zostać przekazany do Miejskiego Biura Rzeczy Znalezionych prowadzonego przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Trafiają tam także rzeczy znalezione także w innych miejscach (np. na ulicy, w sklepie, pociągu itd.).

Biuro mieści się przy ul. Długiej 49 (budynek H) i czynne jest w dni robocze od godz. 8 do 14. Informacje uzyskasz pod numerem: 71 376 08 96.

 

Foto: mat. prasowe