W 1766 roku znany wenecki uwodziciel Giacomo Casanova, po kolejnej głośnej awanturze opuścił Warszawę i wyjechał do Drezna. Po drodze Casanova postanowił odwiedzić swojego znajomego – księdza Bastiani, który mieszkał we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim. Bastiani Giovanni Battista był synem weneckiego krawca. Słynął z libertynizmu, awanturniczego stylu życia ale także pełnił funkcję kanonika kapituły Katedry Wrocławskiej.
Pomimo tego, że Casanova przebywał we Wrocławiu tylko przez trzy dni, nie obyło się bez przygód. Giacomo znalazł u Bastianiego trzy rzeczy, które najbardziej uwielbiał w swoim życiu: odpowiednie towarzystwo, wyśmienitą kuchnię oraz bogatą bibliotekę. Ksiądz przez to, że miał bardzo dobre relacje z królem Prus Fryderykiem Wielkim, nie zawahał się pokazać swojemu przyjacielowi interesujących listów, które otrzymywał od monarchy.
Nie obyło się również bez awantury miłosnej; wyjeżdżając z Wrocławia do Drezna, Casanova przywiózł ze sobą młodą oraz piękną guwernantkę Maton. Niestety Giacomo został przez nią wykorzystany, a dziewczyna okazała oszustką – po niecałym miesiącu znajomości, zdążyła oszukać go oraz zdradzić z hrabią de Bellegarde i jego kilkoma towarzyszami, a jakiś czas później zarazić znanego uwodziciela chorobą weneryczną.
Tekst: Grzegorz Szein Foto: Wikipedia