Od poniedziałku (28 marca) przestaje obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa oraz obowiązek izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw przewiduje jednak wyjątki.

Zgodnie Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 25 marca 2022 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od poniedziałku (28 marca) przestaje obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Nie trzeba więc już nosić maseczki w sklepach czy pojazdach komunikacji miejskiej.

Rozporządzenie przewiduje jednak wyjątki – do 30 kwietnia 2022 roku należy zakrywać usta i nos w przypadku wizyt w budynkach, na terenie których prowadzona jest działalność lecznicza, czyli w przychodniach i szpitalach, a także w aptekach.

Od poniedziałku znika także obowiązek izolacji i kwarantanny, jednak zgodnie z zapisem zawartym w rozporządzeniu: „Osoby odbywające w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych są obowiązane zakończyć tę kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych na dotychczasowych zasadach.”

Mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek, minister zdrowia, Adam Niedzielski rekomenduje zakrywanie ust i nosa w miejscach dużych skupisk ludzkich.

 

Foto: Facebook/Ministerstwo Zdrowia