W czwartek (24 lutego) o godzinie 18:00 pod Pręgierzem na wrocławskim Rynku odbędzie się manifestacja mająca na celu okazanie solidarności wrocławian z mieszkańcami Ukrainy, zaatakowanej przez wojska rosyjskie.

24 lutego przed godziną 5:00 rano Rosja zaatakowała Ukrainę. Ataki rakietowe i bombowe skierowane zostały w budynki wojskowe oraz lotniska w Kijowie i Charkowie, wojska rosyjskie przekroczyły także granicę lądową Ukrainy. Wielu obywateli próbuje opuścić kraj, tworzą się także ogromne kolejki do bankomatów oraz w supermarketach.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym poinformowało, że Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji.

Wrocław, jako miasto partnerskie Lwowa, zobowiązało się do zapewnienia pomocy humanitarnej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W czwartek o godzinie 12:00, w ramach aktu solidarności przed miejskim ratuszem zostanie wciągnięta flaga Ukrainy, zabrzmią również trzy hymny – Wrocławia, Polski i Ukrainy. Na uroczystości pojawią się m.in. konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu – Jurij Tokar, prezydent Jacek Sutryk, a także miejscy radni.

Natomiast o godz. 18:00, pod Pręgierzem odbędzie się spontaniczna manifestacja, w której udział może wziąć każdy, kto chce okazać swoją solidarność z obywatelami Ukrainy.

– Spontaniczna manifestacja we Wrocławiu spowodowana jest zaostrzeniem na Wschodzie Ukrainy. Po uznaniu przez rosyjskiego prezydenta niepodległości ORDLO (separatystycznych republik ludowych Ługańskiej i Donieckiej), wprowadzeniu regularnych wojsk na ich terytorium, sytuacja bezpieczeństwa w regionie i na świecie jest bardzo niestabilna. We Wrocławiu mieszka około 100 tysięcy Ukraińców. Mimo odległości, sercem i myślami jesteśmy z Ukrainą – piszą organizatorzy wydarzenia.

Dodają również, że celem manifestacji jest pokazanie, że Ukraińcy we Wrocławiu są przeciwni agresji rosyjskiej i uznaniu przez Rosję samozwańczych „L / DNR”. Chcą również wyrazić wdzięczność dla sił zbrojnych, broniących granic ukraińskich.

 

Foto: Pixabay