1 października wystartował projekt o nazwie „Dzielnik Wrocławski”. Jest to mobilny freeshop, a mianowicie regał, który co miesiąc będzie gościł w innej lokalizacji na terenie miasta. Głównym założeniem Dzielnika jest nadanie przedmiotom drugiego życia, zatem każdy może zostawić niepotrzebne przedmioty na regale i zabrać coś przydatnego dla siebie bez żadnych opłat.

Dzielnik Wrocławski to pierwsza w stolicy Dolnego Śląska inicjatywa oparta na zasadzie free shopu – miejsca, gdzie wszystko jest za darmo. Sprzeciwiamy się nadmiarowej konsumpcji i rabunkowemu wykorzystywaniu środowiska naturalnego. Dążymy do zorganizowania pierwszego we Wrocławiu miejsca bezpłatnej wymiany niechcianych, a wciąż zdatnych do użytku przedmiotów – wyjaśniają pomysłodawcy projektu.

Pierwsze miejsce, w którym pojawił się regał to Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach przy ul. Suwalskiej 11. Regał postoi tam do końca października, a następnie wybierze się w podróż i z początkiem listopada będzie służył drugiemu obiegowi na innym osiedlu.

Mobilny regał w CAL na Maślicach przy ul. Suwalskiej od razu wzbudził zainteresowanie! Artykuły, które pojawiły się wraz z otwarciem, zniknęły w ciągu pół godziny, a ich miejsce zajęły inne przedmioty. Cyrkularność w pełnym znaczeniu tego słowa – piszą pomysłodawcy Dzielnika.

Korzystanie z Dzielnika Wrocławskiego jest bardzo proste. Zawieszony przy nim regulamin zawiera siedem punktów, które brzmią następująco:

  1. Dzielnik Wrocławski to inicjatywa społeczna, która powstała po to, by ograniczyć ilość wyrzucanych przedmiotów.
  2. Zabierz to, co może Ci się przydać. Nie musisz nic zostawiać w zamian.
  3. Zostaw przedmioty, które nie są już dla Ciebie przydatne. Nie zostawiaj przedmiotów wielkogabarytowych (np. mebli), leków, żywności czy przedmiotów niebezpiecznych (noże, ostre narzędzia).
  4. Pamiętaj, aby zostawiać przedmioty w stanie, który umożliwia ich dalsze użytkowanie. Nie przynoś rzeczy brudnych czy zniszczonych.
  5. Przyniesione przedmioty poukładaj samodzielnie na półkach. Nie zostawiaj ich w workach czy kartonach.
  6. Nie zostawiaj w Dzielniku żadnych odpadów, zostaw po sobie porządek.
  7. Dbaj z nami o przestrzeń Dzielnika Wrocławskiego. Zabrania się dewastowania półek i wynoszenia regału.

 

Foto: Facebook/Dzielnik Wrocławski