Działka na rogu ul. Świdnickiej i ul. Kazimierza Wielkiego, nieopodal wyburzanego obecnie Solpolu, została ogrodzona i oznaczona jako plac budowy. Właścicielem terenu, na którym niebawem mają rozpocząć się prace, jest spółka UBM Green Development.

Pozwolenie na „przebudowę istniejącego budynku w zakresie rozbiórki jego części oraz budowę w miejscu rozbiórki nowej części hotelu wraz z niezbędnymi elementami infrastruktury technicznej” zostało wydane 4 października 2021 roku. Dotyczy ono działki przy ul. Świdnickiej 17-19, a mianowicie secesyjnej kamienicy, w której mieścił się dawny dom handlowy firmy Modehaus M. Gerstel oraz pustej działki tuż obok.

Historia zabytkowej kamienicy jest dość burzliwa, jej właściciele zmieniali się już kilkukrotnie na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, podobnie jak plany na jej zagospodarowanie i remont. Niestety do tej pory żadne prace na terenie budynku nie zostały rozpoczęte. Tym razem ma być inaczej i choć spółka UBM Green Development nie ogłosiła jeszcze szczegółów planowanej inwestycji, nieoficjalnie wiadomo, że w budynku powstanie hotel.

Ponad 100-letnią kamienicę zaprojektował Alvin Wedem, a jej budowa została zrealizowana między rokiem 1905 a 1912. Mieścił się w niej dawny dom handlowy firmy Modehaus M. Gerstel.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / Zbiory Fotopolska