Początkowo we Wrocławiu istniały dwie hale targowe: Markthalle II przy ul. Kolejowej 43-45, która już niestety nie istnieje oraz Markthalle I przy pl. Nankiera. Druga z nich działa do dziś i przyciąga zarówno miłośników różnorodnych produktów spożywczych, jak i miłośników historii oraz architektury. Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o przeszłości hali nieco więcej, zachęcamy do lektury.

Historię Hali Targowej I można rozpocząć od informacji o tym, iż w jej miejscu stał kiedyś średniowieczny dwór biskupów lubuskich, wzmiankowany w różnych źródłach już od 1346 roku. W XVI wieku, a dokładnie w 1511 roku, obiekt odkupiła rada miejska i rozpoczęła jego przebudowę. W ten sposób dwór przeobraził się w Arsenał Piaskowy, na terenie którego przechowywano broń. Był to zespół 2- i 3-kondygnacyjnych budynków otaczających dziedziniec wewnętrzny.

Arsenał Piaskowy przetrwał ponad trzy stulecia, aż pod koniec XIX wieku Rada Miejska Wrocławia zadecydowała o budowie wspomnianych we wstępie dwóch hal targowych. Halę przy pl. Nankiera projektowano w latach 1905-1906, a następnie wznoszono w latach 1908-1909. Głównym autorem projektu był radca budowlany – Richard Plüdemann, który podczas pełnienia swojej ponad 20-letniej funkcji miał duży wpływ na architekturę miasta.

Żelbetowa konstrukcja Hali Targowej oraz koncepcja parabolicznych łuków była na ówczesne czasy bardzo nowoczesna i śmiała, a podobne hale zaczęły powstawać dopiero około 1920 roku w Paryżu. Powierzchnia zabudowy Hali Targowej wynosi 3 591 m2, a kubatura 60 505 m3. Nośną konstrukcję hali stanowi żelbetowy szkielet i murowane ściany zewnętrzne. W hali jest pięć klatek schodowych, a budynek jest w pełni podpiwniczony. Co ciekawe, w transporcie produktów z piwnicy na parter pomagają 3 dźwigi towarowo-osobowe, w tym jeden o udźwigu 600 kg wyprodukowany w Maschinenfabrik Wiesbaden, pochodzący z okresu przedwojennego. Dwa pozostałe mają dopuszczalny udźwig 1000 kg i zostały zamontowane w latach osiemdziesiątych.

Podczas II wojny światowej Hala Targowa została częściowo uszkodzona, a pierwszy prowizoryczny remont przeprowadzono w latach 1947-1948. Wtedy też przywrócono działalność handlową na terenie obiektu. Kolejny remont, tym razem kapitalny, zakończono w 1983 roku. Dzięki niemu hala zyskała obecny wygląd.

Aktualnie Hala Targowa przy ul. Piaskowej 17 cieszy się dużym zainteresowaniem m. in. wśród turystów, dla których stanowi obowiązkowy punkt do zobaczenia podczas pobytu we Wrocławiu. Chętnie odwiedzają ją również mieszkańcy czujący sentyment do tego wyjątkowego miejsca, a jednocześnie poszukujący różnorodnych produktów. W hali można kupić przede wszystkim warzywa, owoce, świeże ryby, mięso, kwiaty czy słodycze. Ponadto działają tam stoiska z odzieżą i dodatkami, małe lokale gastronomiczne i usługowe, takie jak szewc, kaletnik, zegarmistrz i fryzjer.

Hala Targowa II (nieistniejąca). – Miejsca we Wrocławiu.

 

Foto: Zbiory Fotopolska