Wrocławski kompleks dawnej piekarni Mamut zamieni się w miejsce tętniące życiem. W postindustrialnych obiektach powstanie akademik oraz nowoczesny hotel.

 Erbud podpisał dwie umowy ze spółkami BC Wrocław Sienkiewicza oraz BC Wrocław Sienkiewicza Hotel na realizację dwóch obiektów. Pierwsza opiewa na ponad 167 mln 717 tys. zł netto i obejmuje realizację Domu Studenckiego Base Camp, wartość drugiej opiewa na kwotę ponad 69 mln 915 tys. zł netto i dotyczy realizacji hotelu.

 

Na podstawie umowy Erbud został zobowiązany do wykonania inwestycji przy ulicy Sienkiewicza 18-22, obejmującej budowę budynku zamieszkania zbiorowego, hotelu z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową, garażem podziemnym oraz zagospodarowaniem terenu wokół.

Na potrzeby projektu dwa budynki zostały objęte ochroną konserwatora. Cały kompleks zostanie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb nowych mieszkańców. Również, budynki zostaną uzupełnione nowo projektowanymi skrzydłami, w których będzie funkcjonował także czterogwiazdkowy hotel Vienna House Easy Wrocław oraz dom studencki Base Camp, w którym do dyspozycji studentów będzie 770 pokoi na wynajem.

W ramach planowanej przebudowy dawnej piekarni Mamut, w inwestycji hotelowej planuje się otworzyć modną restaurację, lobby z barem, nowoczesną siłownie i obszerną przestrzeń konferencyjną. Hotel Vienna House Easy Wrocław zaoferuje 236 pokoi dwuosobowych w dwóch kategoriach oraz 4 apartamenty.

Piekarnia Mamut to dawny magazyn piekarni należącej do Breslauer Consum Verein. Budynek powstał po wyburzeniu kamienic przy dzisiejszej ul. Henryka Sienkiewicza 18-22 na początku XX wieku. Projekt budynku wykonała firma Lolat Eisenbeton Breslau A.G., a zrealizowała firma Max Daum Nachfolger. Piekarnia przez długi czas była największą w Europie fabryka pieczywa, makaronu, sucharów i ciast.

1/12

 

Po II wojnie światowej budynki zostały przejęte przez PSS Społem, tym samym stając się jedną z największych piekarni w Polsce. Do 2020 roku kompleks budynków dawnej piekarni stał pusty. Planowane oddanie do użytku inwestycji zapowiedziano na 2022 rok.

Zobacz jak dawniej wyglądała piekarnia Mamut: TUTAJ

 

Tekst: Grzegorz Szein

Wizualizacje: Mat. prasowy