Od poniedziałku (28 lutego) do wszystkich szkół i przedszkoli można przynosić dary dla Ukraińców. Na bieżąco będą one dzielone i przewożone za naszą wschodnią granicę. Co jest obecnie najbardziej potrzebne oraz, jak przygotowywać paczki dla mieszkańców Ukrainy?
– Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagają w tej trudnej sytuacji. Odzew chętnych do pomocy Wrocławian jest niesamowity – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. – Po bezpośrednich rozmowach z naszymi Przyjaciółmi ze Lwowa i Kijowa wiemy, czego obecnie najbardziej potrzebują – dodaje.
Zasady zbiórki
Osoby chętne do przekazania pomocy rzeczowej proszone są o żywność, ale tylko tą długoterminową, jak: makaron, ryż, konserwy, ale także śpiwory, koce, środki higieny osobistej, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe oraz świece, baterie czy zapalniczki i apteczki. Odzież nie jest zbierana.
Ważne, by dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. Kartonów nie należy zaklejać, nie powinny być one także bardzo ciężkie. To znacząco ułatwi logistykę i segregację darów.
– Dary zgromadzone w szkołach zostaną przetransportowane do miejskich magazynów. Z uwagi na komunikaty rządowe transport darów będzie koordynowany wspólnie ze służbami wojewody i organizacjami zajmującymi się pomocą na tak dużą skalę, jak np. Caritas – tłumaczy Jarosław Krauze, odpowiedzialny za zbiórkę z ramienia Rady Miejskiej, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.
Z uwagi na coraz liczniej przybywających do Wrocławia mieszkańców z Ukrainy nie wszystkie dary zostaną wywiezione.
– Część zostanie w magazynach i będzie wydawana potrzebującym na miejscu. Musimy przygotować się na długoterminową pomoc – zwraca uwagę Bartłomiej Świerczewski z Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.
– Już teraz, w imieniu mieszkańców Lwowa, dziękuję za okazane serce. Jesteśmy w stałym kontakcie z Naszymi Przyjaciółmi i wiem, że zdamy ten egzamin z człowieczeństwa – mówi Kazimierz Pabisiak z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Świętej Jadwigi.
Sprawdzona informacja – skuteczna pomoc
Również 28 lutego, na portalu społecznościowym Facebooku, uruchomiony został fanpage @PomagaMyWrocław z bieżącymi informacjami dotyczącymi tego, jak skutecznie i efektywnie zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną. Będą się na mim pojawiać informacje oficjalne i zweryfikowane informacje dot. aktualnej sytuacji we Wrocławiu oraz sprawdzonych formach pomocy. Więcej informacji dostępne TUTAJ.
Zajęcia w szkołach i przedszkolach dla ukraińskich dzieci
Wrocław zapewni również wszystkim ukraińskim dzieciom miejsca we wrocławskich przedszkolach i szkołach.
– Obecnie tworzona jest baza miejsc we wrocławskich placówkach oświatowych, do których ukraińskie rodziny będą mogły posłać swoje dzieci. Będziemy starali się wskazywać potrzebującym szkoły i przedszkola, które położone są najbliżej ich miejsc pobytu – mówi Jarosław Delewski z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.
Poza tym, od wtorku (1.03) we wrocławskich placówkach oświatowych utworzonych zostanie 6 świetlic. Będą to miejsca, do których rodzice będą mogli, na kilka godzin dziennie, przyprowadzić ukraińskie dzieci.
– Dzieci, w naszych świetlicach, będą w pełni zaopiekowane. Na miejscu, oprócz osoby znającej język ukraiński, będzie też psycholog. W tym czasie rodzice będą mogli np. zorganizować wszelkie formalności, czy udać się do naszych punktów wsparcia – mówi Delewski.
Aktualna lista świetlic:
– Szkoła Podstawowa nr 84 przy ul. Górnickiego 20,
– Szkoła Podstawowa nr 108 przy ul. B. Chrobrego 3,
– Szkoła Podstawowa nr 37 przy ul. Sarbinowskiej 10,
– Przedszkole nr 55 przy ul. Nowowiejskiej 36,
– Przedszkole nr 31 przy ul. Kolbuszowskiej 6,
– Przedszkole nr 35 przy ul. Pułaskiego 20a.
Źródło: mat. prasowe Foto: Facebook/Zespół Szkół nr 9 we Wrocławiu